Finans sektöründe finansal inovasyon ve finansal performansa etkisi: Türkiye örneği
Financial innovation in the finance sector and its impact on financial performance: The case of Turkey
- Tez No: 748844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
"Finans Sektöründe Finansal İnovasyon ve Finansal Performansa Etkisi: Türkiye Örneği'' adını taşıyan bu çalışmada, Türkiye'de finansal inovasyonun bankacılık sektörüne etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, 2014-01 ve 2022-01 dönemleri arasındaki aylık banka dönem net kârı/zararı, ATM sayısı, pos cihazı sayısı, ödeme kaydedici cihaz ve temassız ödeme kaydedici cihaz verileri ekonometrik yöntemler ile analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında ADF ve PP birim kök testleriyle değişkenlerin durağanlık yapıları incelenmiş ve ardından değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki iki farklı model temelinde ARDL sınır testi yaklaşımıyla araştırılmıştır. Ampirik bulgular, uzun dönemde, dönem net kârı ve ATM sayısının; dönem net kârı ile pos sayısı ve ödeme kaydedici cihazlar değişkenlerinin birlikte hareket ettiğine dair kanıtlar sunmaktadır. Bu bağlamda, ilk modelden edinilen bulgulara göre, uzun dönemde, pos sayısı ve ödeme kaydedici cihazlarda meydana gelen artışlar bankaların dönem net kârına katkıda bulunduğu gibi aynı şekilde ATM sayısında meydana gelen artışların da yine dönem net kârına katkıda bulunduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is“Financial Innovation in the Finance Sector and Its Impact on Financial Performance: The Case of Turkey,”the financial performance of banks was investigated by focusing on the definitions of innovation, the reasons leading to innovation, the determinants of financial innovation, and the concepts of financial performance. This study it is aimed to evaluate the general situation of the banking sector in Turkey. For this purpose, monthly bank period net profit/loss, number of ATMs, POS devices, payment recording devices, and contactless payment recording device data between 2014-01 and 2022-01 periods were analyzed by econometric methods. The first stage of the research examined the stationarity structures of the variables with the ADF and PP unit root tests. Then the long run relationship between the variables was investigated with the ARDL bounds testing approach based on two different models. Empirical findings prove that net profit and ATM, net profit, and POS and contactless devices are senchronized in the long run. In this context, according to the findings obtained from the first model, in the long run, increases in the number of POS and contactless devices contribute to the net profit of banks, as well as increases in ATMs also contribute to net profit.