Yaratıcı reklam stratejilerinde yenilikçi yaklaşımlar: Dijital açık hava reklam uygulamaları
Innovative approaches in creative advertising strategies: Digital out-of-home advertising applications
- Tez No: 823680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AYVAZ TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Görsel iletişim tasarımı alanında dijital açık hava reklamlarının evrimsel bir aşamasını temsil eden 3B LED ekran teknolojisinin yaratıcı bir yaklaşım ile nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Araştırmanın temel odak noktası, dijital açık hava reklam uygulamalarının alanında yeni bir perspektif sunan ve özellikle 3B LED ekran teknolojisinin etkisini derinlemesine incelemektir. Ayrıca 3B LED ekran teknolojinin potansiyelini ve etkinliğini, tasarımcıların, reklamcıların ve pazarlama uzmanlarının yaratıcı ve verimli stratejiler geliştirebilmesi adına nasıl kullanabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında açık hava reklam uygulamalarının yaratıcılık, marka imajı oluşturma ve etkileşimli deneyimler gibi temel tasarım boyutları üzerindeki etkisi, özellikle 3B LED ekran teknolojisi bağlamında ele alınmaktadır. Görsel iletişim tasarımı alanındaki zengin literatür taraması ve analitik çalışmalar sayesinde, dijital açık hava reklamlarının bu teknolojiyle nasıl daha etkin bir şekilde harmanlanabileceği konusunda bilimsel bir temel sunulmaktadır. Çalışmanın sonuçları, görsel iletişim tasarımına ilgi duyan profesyonellerin, dijital açık hava reklam uygulamalarında 3B LED ekran teknolojisini etkili bir şekilde kullanmalarına yönelik tasarım stratejileri geliştirme süreçlerine ışık tutacağı düşünülmektedir Aynı zamanda, çalışmanın akademik katkısı, görsel iletişim tasarımı alanında daha yenilikçi ve etkili yaklaşımların keşfedilmesini sağlayarak ilgili paydaşların tasarım bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez dijital açık hava reklamcılığı perspektifinde, 3B LED ekran teknolojisi ile yaratıcı reklam stratejilerinin yeniden şekillendirilmesine yönelik yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Bu bakış açısı, gelecekteki tasarım uygulamalarının yönlendirilmesine ve dijital açık hava reklamcılığının evrimsel bir seyir izlemesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It examines how 3D LED display technology, which represents an evolutionary stage of digital outdoor advertising in the field of visual communication design, can be used with a creative approach. The main focus of the research is to examine in depth the impact of 3D LED display technology, which offers a new perspective in the field of digital outdoor advertising applications. It also aims to investigate how designers, advertisers and marketing experts can use the potential and effectiveness of 3D LED display technology to develop creative and efficient strategies. Within the scope of the thesis, the impact of outdoor advertising applications on key design dimensions such as creativity, brand image building and interactive experiences is discussed specifically in the context of 3D LED display technology. Through a rich literature review and analytical studies in the field of visual communication design, a scientific basis is provided on how digital outdoor advertising can be more effectively blended with this technology. The results of the study will shed light on the process of developing design strategies for professionals interested in visual communication design to effectively use 3D LED display technology in digital outdoor advertising applications. At the same time, the academic contribution of the study aims to increase the design knowledge of relevant stakeholders by exploring more innovative and effective approaches in the field of visual communication design. In conclusion, this thesis aims to provide a new perspective on the reshaping of creative advertising strategies with 3D LED display technology in the perspective of digital outdoor advertising. This perspective aims to help guide future design practices and the evolution of digital outdoor advertising.