Uluslararası ticaret ve finans anabilim dalında yapılan tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of theses in the department of international trade and finance
  1. Tez No: 823710
  2. Yazar: EREN UÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA AYTÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşme ve teknoloji ile birlikte birçok alanda gelişmeler meydana gelmiştir. Tüketici alışkanlıklarının da değişmesiyle birlikte Uluslararası Ticaret ve Finans'ın önemi artmıştır. Yeniliklere ve teknolojiye ayak uydurabilmek, ticareti daha iyi bir hale getirebilmek için lisansüstü eğitimlere önem verilmesi gerekmektedir. Lisansüstü eğitimlerde gerçekleştirilen araştırmalar, literatür taraması gerçekleştirilerek yapılmaktadır. Gerçekleştirilen literatür taramalarının temel sebebi, tezler incelendiğinde hangi konular üzerinde araştırmaların gerçekleştirildiği, ne tür sonuçlara varıldığı, hangi konularda eksikliklerin olduğu ve bu eksiklikleri gidermek için hangi yöntemler üzerinde durulması gerektiği ve bilime ne tür bir fayda sağladığı hakkında bilgi sağlamaktır. Önemi artan Uluslararası Ticaret ve Finans Anabilim Dalında yapılan tezlerin nasıl bir yapıda olduğunun anlaşılabilmesi adına bir inceleme yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Ticaret ve Finans Anabilim Dalında yapılan lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi ile incelenerek genel bir profil ortaya konulmasıdır. Bu araştırmada kullanılan evren, 2012 yılından itibaren Türkiye'de Uluslararası Ticaret ve Finans ile Uluslararası Ticaret ve Finansman Anabilim Dallarında yazılmış olan yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsamaktadır. Araştırmada yer alan tüm tezler YÖK internet sitesinden alınmıştır. Uluslararası Ticaret ve Finans Anabilim Dalında yapılmış olan toplamda 214 tez bulunmuştur, ancak 2 tane tezin yayınlanma izni olmadığından dolayı 212 tez araştırma kapsamında yer almıştır. Araştırmada Maxqda, Zotero ve VOSviewer programları kullanılmıştır. Seçilmiş olan tezler doküman analizi yöntemiyle toplanmış, bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmiş, şekiller ve frekans tablosu ile bulgular kısmına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and technology have caused developments in many fields. With the change in consumer habits, international trading and finance have also gained importance. In order to keep up with innovations and technology, and to make trading better, postgraduate education should be given more importance. Researches in postgraduate education are made with the help of already existing theses. The reason for this is to see in what topics were researches made, what were the conclusions of the researches, which topics are missing and what can be done to make up for the missing topics and in what way do these researches benefit science. It is necessary to make an examination in order to understand the structure of the theses in the International Trade and Finance Department, which is gaining importance. The purpose of this research is to make a general profile for the postgraduate theses made in Turkey in recent years by examining them with bibliometric analysis. The cluster of this research includes all master's and doctorate theses written in Turkey in the Departments of International Trade and Finance and International Trade and Financing since 2012. All theses used in this research is taken from YÖK's site. In result, 214 theses in the field of International Trade and Finance were found. However, due to the lack of permission to publish 2 theses, 212 theses were included in the research. Maxqda, Zotero and VOSviewer programs were used in the research. The selected theses were collected by document analysis method, examined by bibliometric analysis method, and placed in the findings sections with figures and frequency table.