Sınıf öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlık öz-yeterlik düzeylerinin ve görüşlerinin belirlenmesi
Determining the math literacy self-efficiency levels and opinions of class teacher candidates
- Tez No: 823762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlik düzeylerini belirlemek ve sonuçlarını derinlemesine açıklamaktır. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Özgen ve Bindak (2008) tarafından geliştirilen“Matematik Okuryazarlığı Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırmanın nicel bulgularını desteklemek amacıyla nitel verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın nicel verilerini toplamak için 2022-2023 öğretim yılında Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenimine devam eden 1, 2 , 3 ve 4. sınıfta okuyan 129 öğretmen adayı çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın nitel verilerini toplamak için 9 öğretmen adayı ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında sınıf öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlik düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, akademik not ortalamaları, aile gelir düzeyi, öğretmen adaylarının beyan ettiği matematiğe yönelik ilgi, öğretmen adaylarının beyan ettiği matematiğe yönelik tutum, matematik öğretimi I ve Matematik öğretimi II derslerini alıp almama değişkenlerine göre incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlik düzeyleri cinsiyet, lise türü, sınıf düzeyi, akademik not ortalaması ve matematik öğretimi I-II derslerini alıp almama durumlara göre farklılaşmamaktadır. Akademik not ortalaması, 70- 79 olan öğretmen adayları ile 90-100 olan adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlikleri arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz yeterlik düzeylerinde matematiğe yönelik ilgi ve matematiğe yönelik tutum değişkenleri açısından da anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mathematics literacy self-efficacy levels of prospective classroom teachers and to explain the results in depth. A sequential explanatory design from mixed method research was used in the research. The“Mathematics Literacy Self-Efficacy Scale”developed by Özgen and Bindak (2008) was used as a data collection tool in the study. In order to support the quantitative findings of this study, a semi-structured interview form was used to collect qualitative data. In order to collect the quantitative data of this research, 129 pre-service teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades who continue their education in Mersin University Faculty of Education Department of Primary Education in the 2022-2023 academic year formed the study group. Semi-structured interviews were conducted with 9 pre-service teachers to collect the qualitative data of the study. Within the scope of this research, prospective classroom teachers' mathematical literacy self-efficacy levels are gender, grade level, type of high school graduated, academic grade averages, family income level, interest in mathematics declared by pre-service teachers, attitudes towards mathematics declared by pre-service teachers, mathematics teaching I and Mathematics teaching was examined according to the variables of whether or not to take II courses. According to the findings obtained from the study, pre-service teachers' mathematical literacy self-efficacy levels do not differ according to gender, high school type, grade level, academic grade point average and whether or not they have taken mathematics teaching I-II courses. There was a significant difference between the mathematics literacy self-efficacy of the pre-service teachers with an academic grade point average of 70-79 and those with a 90-100 academic grade point average. Significant differences were also found in the mathematics literacy self-efficacy levels of the pre-service teachers in terms of the variables of interest and attitude towards mathematics.