Muhammed Müftü Efendi'nin (1868 - 1946) hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study of the life and works of Muhammed Mufti Efendi (1868 - 1946)
  1. Tez No: 823772
  2. Yazar: HANA JOWDAH JAWAD
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Muhammed Müftü Efendi'nin Hayatı ve Eserleri Üzerine Bir inceleme (1868-1946) adını taşıyan bu çalışma, XIX. yüzyılda Erbil'de yaşamış ve hayatının neredeyse hepsini tasavvuf ve müftülükle sürdürmüş olan Muhammed Müftü Efendi ile ilgilidir. Bu tezde onun Türkçe yazmış olduğu divanındaki şiirleri, edebi hayatı, şiirlerin muhtevası incelenerek düzenli bir çalışma yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Muhammed Müftünün hayatı, sanat anlayışı ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde şiirlerindeki kullandığı din ve tasavvufla ilgili mefhumlar muhteva yönünden incelenmiştir. Üçüncü bölümde şairin şiirlerinde kullanmış olduğu nazım şekilleri, vezin, kafiye, dil ve üslupla ilgili örneklerle beraber incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tezin temelini oluşturan“Metinler”bölümü yer almaktadır. Bu bölümün sonunda şiirlerin fotoğrafları, el yazma nüshası ve diplomaları ile ilgili açıklamaların belirtildiği bir bölüm (Ekler) eklenmiştir. Son olarak elde edilen neticeler“Sonuç”başlığı altında sıralanmıştır, ayrıca çalışmam hazırlanırken başvurulan eserler“Kaynakça”da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study is about Muhammad Mufti Efendi, who lived in Erbil in the XIX. century and continued almost all of his life with Sufism and mufti. In the thesis, we tried to make a regular study by examining the poems in his divan written in Turkish, his literary life and the content of the poems. In the introduction section of the study, information was given about the subject, purpose, importance and method of the research. In the first part, a presentation was made about the life, understanding of art and works of Muhammad Mufti. In the second part, the content of religion and Sufism used in the poems was examined. In the third part, information is given together with examples of nazim forms, vezin, rhyme, language and style used by the poet in his poems. In the fourth section, there is the“Texts”section, which forms the basis of the thesis. At the end of this section, a section (Appendices) has been added in which the photographs of the poems, the manuscript copy and explanations about their diplomas are indicated. Finally, the results obtained are listed under the title of“Conclusion”, and the works we applied while preparing our study were completed by giving them in the“References”.