Çankırı kültüründe müzik uygulamaları
Music practices in the culture of Çankırı
  1. Tez No: 823829
  2. Yazar: NURİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Fine Arts, Folklore, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Geçmişten sürekli birikim oluşturarak günümüze ulaşan, toplumsal hayatın içinde varlığını sürdüren Türk örf, adet ve gelenekleri de zamanla değişmektedir. Bu tez çalışmasında, Çankırı'da sosyal hayatın merkezinde bulunan müzik pratikleri ve kültür içerisindeki müzik uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın amacı Çankırı kültüründe geçmişten günümüze uzanan süreç içerisinde yer alan müzik unsurlarını, yaşanan değişimi, eksilmeleri tespit etmektir. Müziğin yaşatıldığı en belirgin sahalar olan düğünler, yâran sohbetleri, Çankırı gezmeleri, panayırlar ve ayrıca şehir yaşantısı içerisindeki diğer müzik unsurları bu çalışmanın temel konuları olmuştur. Yaşanan değişimi anlayabilmek için, bu uygulamaların tarihi kökenleri ve Çankırı'daki icra alanları tespit edilmiştir. Literatür incelemesi, gözlemler, alan araştırmaları, icracı olarak katılımlar ve kişisel görüşmeler ile elde edilen bilgiler, ilgili görseller ile desteklenerek teze aktarılmıştır. Ayrıca, Çankırı müzik kültürüne ait olan, notaya alınmış ya da kaynaklarda sadece sözleri bulunan türkülerin güncel durumu ve icra alanları tespit edilerek tablo haline dönüştürülmüştür. Çankırı'da geçmişten günümüze çok zengin bir müzik belleğinin var olduğu, ayrıca kültür içerisinde pek çok gelişme ve değişikliğin gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish customs, manners and traditions, which have reached the present day by developing continuous accumulation from the past and continue to exist in social life, also change over time. In this thesis study, music practices in the center of social life in Çankırı and music practices within the culture were examined. The aim of the study is to determine the musical elements in Çankırı culture from the past to the present, and also the changes and deficiencies. Weddings, yâran gatherings, excursions, and fairs as the most prominent areas where music has been kept alive are the main subjects of this study, as well as the other musical elements in city life. In order to understand the change experienced, the historical origins of these practices and their performance areas in Çankırı were explored. The information obtained through literature review, observations, field research, participation as a performer and personal interviews were supported by relevant visuals and included in the thesis. In addition, the current status and performance areas of the folk songs belonging to Çankırı music culture, notated or given as only lyrics in the sources were identified and presented as a table. It has been concluded that Çankırı has had a very rich musical memory from the past to the present, and that many developments and changes have taken place within the culture.