The fifth wave of NATO expansion into Eastern Europe and its effect on Russian security policies in Eastern Europe
NATO'nun Doğu Avrupa'ya genişlemesinin beşinci dalgası ve Rusya'nın doğu Avrupa'daki güvenlik politikalarına etkisi
- Tez No: 823830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME SÜLEYMANOĞLU KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez NATO ve Rusya arasında gelişen dinamikleri araştırarak uluslararası ilişkilerde politika oluşturma tartışmalarına ve akademik analizlere katkı sağlamaktadır. Tez, NATO'nun genişlemesinin Doğu Avrupa'da Rusya'nın güvenlik politikalarına etkisini, neorealizm ve ontolojik güvenlik analitik çerçevelerinden incelemektedir. Tezin amacı, NATO'nun genişlemesinin bu stratejik bağlam içerisinde Rusya'nın güvenlik düşüncelerini ve politika oluşturma süreçlerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda tez, Rus hükümetinin tepkilerini ve bakış açılarını, özellikle devlet başkanı Vladimir Putin'in görüşlerine odaklanarak incelemektedir. Araştırma sonucunda NATO genişlemesinin neden olduğu değişen dinamiklerin Rusya'nın pozisyonlarında ve politikalarında fark edilebilir değişiklikler oluşturduğu anlaşılmıştır. Tez, Rusya'nın savunma ve dış politika doktrinlerini içeren güvenlik odaklı belgeleri ve Vladimir Putin'in söylemleri üzerinden güvenlik politikalarındaki değişimleri irdelemektedir. Sonuç olarak, tez, sadece Rusya'nın güvenlik politikalarındaki değişiklikleri incelemekle kalmaz, aynı zamanda bu değişikliklerin ve NATO'nun Doğu Avrupa'daki genişlemesi arasındaki karmaşık etkileşimini de araştırmaktadır. Tezin bulguları, Rusya'nın NATO'nun eylemlerine tepki olarak güvenlik politikalarının sistematik olarak düzenlediğini, bölgede NATO'nun etkisini azaltmayı ve Rusya'nın küresel konumunu güçlendirmeyi amaçladığını ortaya koymaktadır. Başkan Putin'in konuşmalarının analizi, NATO'nun oluşturduğu askeri zorluklar konusundaki Rus görüşlerini ve NATO'nun genişlemesinden kaynaklanan Batı etkisi nedeniyle Rus kimliğine yönelik algılanan riskleri belirgin bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu perspektifler, hem Rus liderliğinin NATO'nun eylemlerinin askeri sonuçlarının farkında olduğunu hem de artan Batı etkisi nedeniyle Rus kimliğinin aşındırılma potansiyeli gözlemlediğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Rusya'nın NATO'nun genişlemesine karşı hesaplı tepkilerinin, güvenlik düşünceleri ile ontolojik kimliğin korunması arasındaki karmaşık etkileşimi vurguladığını iddia etmektedir. Özellikle 2008'deki daha etkili bir dış politika stratejisine doğru yapılan stratejik kayma, NATO'nun Doğu Avrupa'daki artan etkisine bir tepki olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study contributes to the policy formulation debates and academic analyses within the field of international relations, facilitating a deeper comprehension of the evolving dynamics between NATO and Russia. It investigates the impact of NATO's expansion on Russia's security policies in Eastern Europe, employing the analytical frameworks of neorealism and ontological security. The objective is to evaluate how the enlargement of NATO has influenced Russia's strategic considerations and policy formulations within this geostrategic context. This study delves into the reactions and perspectives of the Russian government, with a primary focus on the viewpoints of Vladimir Putin as the head of state. The research observes noticeable shifts in Russia's positions and policies resulting from the evolving landscape due to NATO expansion. This is achieved through careful examination of Russia's security-oriented documents, encompassing defence and foreign policy doctrines, in addition to scrutinizing alterations in Russia's security policies but also investigates the intricate interplay between these modifications and NATO expansion in Eastern Europe. The findings of the thesis reveal that the Russian state has methodically adjusted its security policies in response to NATO's actions, aiming to mitigate the influence of NATO in the region while concurrently enhancing Russia's global standing. Analysis of President Putin's speeches distinctly highlights Russia's stance on the military challenges posed by NATO and the perceived risks to Russian identity attributed to Western influence stemming from NATO's enlargement. These perspectives underscore the Russian leadership's perception of both the military ramifications of NATO's actions and the potential erosion of Russia's identity due to the increasing Western influence. Therefore, Russia's foreign policy trajectory has shifted from a relatively moderate stance in the early 2000s to a more assertive one by 2008. This transformation is attributed to NATO's expansion and increased Western influence into the Eastern Block, which challenged Russia's historical control in the region. As such, this study contends that Russa's calculated responses to NATO's expansion underscore the intricate interplay between security considerations and the preservation of ontological identity. The analysis of President Putin's statements offers insights into how Russia's recognition of the multifaceted risks posed by NATO's expansion and its corresponding efforts to address these concerns. Notably, the strategic shift towards a more assertive foreign policy in 2008 can be interpreted as a reaction to NATO's mounting influence in Eastern Europe, potentially undermining Russia's prevailing influence.