Atık suyun Triticum aestivum L. (POACEAE) üzerindeki ekolojik ve biyolojik etkilerinin giderilmesinde termik santral külü kullanımının veriminin araştırılması
Investigation of the efficiency of using thermal power plant ash in eliminating the ecologicaland biological effects of wastewater on Triticum aestivum L. (POACEAE)
- Tez No: 823833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında Triticum aestivum cv. Kobra bitkisinin beş adet tohumları plastik viyollere ekilmiştir ve iklim kabininde yetiştirilmiştir. Dolgu materyali olarak farklı konsantrasyonlarda (0, 0, 500, 750, 1000, 1500, 2000) termik santral uçucu külü içeren hazır saksı toprağı kullanılmıştır. Evsel atık su oranlarında sentetik atık su ile eşit miktarlarda düzenli olarak sulanmıştır. Kül içermeyen bir grup bitki çeşme suyu ile sulanmıştır. Deneyler dört tekrarlı olarak gerçekleştirilmiş olup 21 günlük periyodun sonunda fidelerin kök-gövde uzunlukları, çimlenme yüzdeleri, fide canlılık indeksleri, Gmax değerleri, Lag time değerleri, tolerans indeksleri, kök- gövde biyokütle değerleri klorofil pigment analizleri, toplam protein içeriği, katalaz antioksidan enzim aktivitesi ve süperoksit dismutaz antioksidan enzim aktivitesi ölçülmüştür. Ekim yapılmış ve ekim yapılmamış toprakta pH, nem ve kalsiyum karbonat tayini yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda deney grupları arasında ölçülen değerler doğrultusunda 1000 mg/kg, 1500 mg/kg ve 2000 mg/kg kül içeren gruplarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark kaydedilmiştir. Triticum aestivum cv. Kobra bitkisinin 2000 mg/kg uçucu kül ile yetiştirilmesinin sağlanabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, five seeds of Triticum aestivum cv. Kobra plants were sown in plastic viols and grown in climate cabinet. Ready potting soil containing thermal power plant fly ash at different concentrations (0, 0, 500, 750, 1000, 1500, 2000) was used as filling material. It was regularly irrigated with synthetic wastewater in domestic wastewater rates in equal amounts. A group of plants without ash was irrigated with tap water. Experiments were carried out in four repetitions and at the end of the 21 days, the root-stem length of the seedlings, germination percentages, seedling viability indexes, Gmax values, Lag time values, tolerance indices, root-stem biomass values, chlorophyll pigment analysis, total protein content, catalase antioxidant enzyme activity. and the antioxidant enzyme activity of superoxide dismutase was measured. The pH, moisture, and calcium carbonate determinations were made in the sown and unplanted soil. As a result of the studies, a statistically significant difference was recorded in the groups containing 1000 mg/kg, 1500 mg/kg, and 2000 mg/kg ash compared to the control group in line with the measured values between the experimental groups. It was found that Triticum aestivum cv. Kobra plants can be grown with 2000 mg/kg fly ash.