Waldrelikte und natürliche Waldverbreitung in der Zentralanatolischen Steppe: Grundlage für eine Waldrestauration
İç Anadolu Bölgesinde orman restorasyonu için orman kalıntılarının ve orman yayılışının tespiti
  1. Tez No: 823834
  2. Yazar: GÜLZADE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HORST FÖLSTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Orta Anadolu'nun doğal bitki örtüsünde ağaç bileşeninin önemine ilişkin tartışma yeni değil, sadece bitki örtüsü ve peyzaj tarihi açısından değil, aynı zamanda ormancılık politikası açısından da hala güncelliğini korumaktadır. Diğer taraftan ağaçlandırma ve silvikültür çalışmalarına yönelik aktif bir ormancılık politikasının bölgenin hangi kısımlarında ve ne ölçüde anlamlı olduğu ve bunun nasıl başarı şansı ile sürdürülebileceği konusu son derece önem arz etmektedir. Bu araştırma; İç Anadolu bölgesi vejetasyonun ne kadarı doğal step, ne kadar ormanların tahribi sonucu oluştuğu konusuna bir netlik kazandırmaya ve bundan sonraki ormancılık uygulamalarına rehberlik oluşturacak bilgiler üretmeyi amaçlamamaktadır. Bu amaçla üç ana alanda veri toplanmıştır: 1- Mevcut orman kalıntıları hava fotoğrafları kullanılarak tespit edilmiş ve sonucunda bir“İç Anadolu Bölgesi Orman Kalıntıları Haritası”düzenlenmiştir. 2. Konuya ilişkin geniş çaplı literatür taraması; son buzul çağından sonraki iklim değişimi, jeolojik ve jeomorfolojik değişiklikler, Palynolojik ve arkeolojik araştırmalar ve diğer bilim insanlarının İç Anadolu Bölgesi'nin orman durumu hakkındaki araştırmaları derlenmiş ve bir araya getirilmiştir. 3. Tespit edilen orman kalıntılarında alan çalışması yapılmıştır. Tüm bu bilgiler İç Anadolu bölgesinde orman yayılışının maksimuma ulaştığı düşünülen günümüzden 4000 yıl öncesine ait bir orman yayılış haritası oluşturulmuştur. Araştırmalar, Anadolu'nun orijinal bitki örtüsünün yalnızca orman ve bozkır olarak ikiye ayrılamayacağını, ancak ağaç yoğunluğunun azalan bir eğiliminin muhtemelen mevcut olduğunu göstermiştir. Ormanların optimal dağılım gösterdiği olası zaman olan günümüzden 4000 yıl önce İç Anadolu bölgesinin toplan alanının %55'i (8 milyon ha.) orman, ışıklı orman, açık orman, %24'ü (3,5 milyon ha.) step ormanı, %14'ü (1,2 milyon ha.) ağaç stebi ve %1,5'i (0,2 milyon ha.) steplerden oluştuğu düşünülmektedir. Tüm bu alanların yaklaşık sınırları harita üzerinde gösterilmektedir. Bu araştırmanın ormancılık uygulamaları açısından sonucu söyle özetlenebilir; yapılacak ormancılık çalışmalarında alanda 4000 yıl önce olan vejetasyon türü dikkate alınmalıdır. Step alanlarında ağaçlandırma yapmak yerine step vejetasyonu korunmalıdır. Step ormanı alanlarında tam alan ağaçlandırma yapılarak beklenti yüksek tutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The debate on the importance of the tree component in the natural vegetation of Central Anatolia is not new, it is still current not only in terms of vegetation and landscape history, but also in terms of forestry policy. On the other hand, it is extremely important to determine in which parts of the region and to what extent an active forestry policy for afforestation and silviculture activities is meaningful and how this can be sustained with a chance of success. This research; It does not aim to clarify how much of the vegetation in the Central Anatolia region is natural steppe and how much is the result of deforestation, and to produce information that will guide future forestry practices. For this purpose, data was collected in three main areas: 1- Existing forest remnants were identified using aerial photographs and as a result, a“Central Anatolia Region Forest Remnants Map”was prepared. 2. Extensive literature review on the subject; Climate change after the last ice age, geological and geomorphological changes, palynological and archaeological research and other scientists' research on the forest status of the Central Anatolia Region have been compiled and brought together. 3. Field work was carried out on the identified forest ruins. All this information created a forest distribution map dating back to 4000 years ago, when it is thought that the forest spread in the Central Anatolia region reached its maximum. Research has shown that the original vegetation of Anatolia cannot be divided solely into forest and steppe, but a decreasing trend in tree density is probably present. 4000 years ago, which is a possible time when forests were optimally distributed, 55% (8 million ha.) of the total area of the Central Anatolia region was forest, illuminated forest, open forest, 24% (3,5 million ha.) was steppe forest, % It is thought that 14 (1,2 million ha.) of it consists of tree steppes and 1,5% (0,2 million ha.) of steppes. The approximate boundaries of all these areas are shown on the map. The results of this research in terms of forestry practices can be summarized as follows; In forestry studies to be carried out, the type of vegetation in the area 4000 years ago should be taken into account. Instead of afforestation in steppe areas, steppe vegetation should be protected. Expectations should not be kept high by full-area afforestation in steppe forest areas.