The Representation of Family in Doris Lessing's Fiction
Doris Lessing'in Eserlerinde Aile Temsili
  1. Tez No: 823835
  2. Yazar: SELÇUK ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMMA PARKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma Doris Lessing'in eserlerinde aileyi sosyal ve politik açılardan ele almaşım incelemektedir. Lessing'in komünizm, feminizm, Sufizm ve post-kolonyal ekofeminizm gibi üç politik hareket ve bir mistik felsefe aracılığı ile ailenin ideolojik bir yapı olarak getirmiş olduğu sınırlamaları ve bunların üstesinden gelme çabasını araştırmaktadır. Birinci Bölümde, komünizmin aile üzerindeki etkisi The Good Terrorist (1985) ve The Sweetest Dream (2001) adlı eserlerinde araştırılmaktadır. Teorik olarak normatif aile düzenlemelerine meydan okuyan devrimci bir hareketin, pratikte kadınların geleneksel rollerini değiştiremediği gösterilmiştir. İkinci Bölüm kadın hoşnutsuzluğuna bakar ve kadınların The Summer Before the Dark (1973) ve The Fifth Child (1988) eserlerinde aile içindeki geleneksel rollerini nasıl yeniden biçimlendirdiklerini gösterir. Üçüncü Bölüm, The Memoirs o f a Survivor (1971) ve Ben, in the World (2000) eserlerine odaklanır ve Lessing'in aileyi normatif olmayan bir şekilde yeniden kurgulamak için Sufizmi benimsediğini öne sürer. Son olarak, doğanın sömürülmesi Dördüncü Bölümün konusudur. Lessing'in The Grass is Singing (1950) ve Mara and Dan: An Adventure (1999) eserlerinde doğanın yok edilişine karşı duyduğu kaygı aile müessesindeki değişimi tetiklemektedir. Bu çalışmanın bölümleri, Lessing'in gelişen ve değişen aile vizyonunu kariyerinin farklı dönemlerinden iki romanı karşılaştırarak ortaya koymaktadır. Ayrıca bu tez Lessing'in aile kurgusunun politik, mistik ve çevresel olmak üzere üç aşamada geliştiğini gösterir. Genel olarak, bu tez, Lessing'in aileyi reddetmekten ziyade kabullendiğini kanıtlamaktadır. Lessing eserlerinde alternatif aile modellerini ve normatif olmayan akrabalıkları öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Doris Lessing's social and political reappraisal of the family. It explores Lessing's attempt to overcome the restrictions and limitations of the family as an ideological construct through her engagement with three political movements and one mystical philosophy in her fiction: communism, feminism, Sufism, and postcolonial ecofeminism. In Chapter One, the impact of communism on the family is explored in The Good Terrorist (1985) and The Sweetest Dream (2001). A revolutionary movement that challenges normative family arrangements in theory is shown to be ultimately unable to change women's traditional roles in practice. Chapter Two looks at female discontent and shows how women reformulate their roles within the family in The Summer Before the Dark (1973) and The Fifth Child (1988). Chapter Three focuses on The Memoirs o f a Survivor (1971) and Ben, in the World (2000), and suggests that Lessing employs Sufism to transform family and introduce non-normative kinship. Lastly, environmental exploitation is the subject of Chapter Four, which examines how Lessing's concern for the environment initiates changes in her representation of the family in The Grass is Singing (1950) and Mara and Dann: An Adventure (1999). The thesis highlights Lessing's broadening vision of family by comparing and contrasting two novels from different periods of her career in each chapter. It also illustrates that Lessing's representation of family develops in three phases: political, mystical and environmental. Overall, the thesis demonstrates that Lessing celebrates rather than rejects the family. Her fiction envisages alternative family structures and non-normative kinship without being anti­ family.