Hiperlipidemik hastalarda rosuvastatin tedavisinin lipit parametreleri ve yüksek duyarlıklı c-reaktif protein düzeyine etkisinin araştırılması
Effect of rosuvastatin therapy on high-sensitivity c-reactive protein values and lipid profile in hyperlipidemic patients: a prospective study
- Tez No: 823854
- Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Birçok çalışma statinlerin C-reaktif protein (CRP) düşürücü etkisini göstermesine rağmen sonuçlar sıklıkla tutarsızdır. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için, hiperlipidemik hastalarda rosuvastatin tedavisi öncesi ve sonrası serum hs-CRP düzeylerine etkisini ve lipit profili ile hs-CRP düzeyleri arasındaki olası ilişkileri araştırdık. Yöntemler: Bu prospektif çalışmada hiperlipidemi tanısı alan toplam 123 hasta analiz edildi. Tüm hastalara 12 hafta boyunca rosuvastatin oral 20 mg/gün uygulandı. Tedavinin başlangıcında ve 12 haftalık tedavinin sonunda hs-CRP düzeyleri ve lipit profili değişiklikleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 75 kadın, 48 erkek hasta dahil edildi ve ortalama yaş 53,91 ± 8,08 yıl idi. Tedavi sonrasında toplam kolesterol, trigliserit, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, hs-CRP düzeyleri ve toplam kolesterol/yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol oranı temel değerden önemli ölçüde daha düşük belirlendi. Buna karşılık HDL-C düzeyleri anlamlı derecede yüksekti (tüm parametreler için p=0,001). Sonuç: Dislipideminin belirlenmiş prognostik etkileri, hs-CRP'nin kardiyovasküler hastalıklarda giderek daha belirgin hale gelen etkileri ve önceki çalışmalarla uyumlu olan sonuçlarımız göz önüne alındığında, statinlerin hiperlipidemili hastalarda kolesterol düzeylerini iyileştirerek inflamasyonu azalttığı açıktır.
Özet (Çeviri)
Background/Aims: Although many studies show statins' C-reactive protein (CRP) lowering effect, results are often inconsistent. To clarify this issue, we investigated the effect of rosuvastatin treatment on serum hs-CRP levels and the possible relationships between lipid profile and hs-CRP levels in hyperlipidemic patients before and after treatment. Methods: A total of 123 patients diagnosed with hyperlipidemia were analyzed in this prospective study. All patients were administered oral 20 mg/day rosuvastatin for 12 weeks. The hs-CRP levels and lipid profile changes at baseline and the end of 12 weeks of treatment were evaluated. Results: Seventy-five female and 48 male patients were included in our study, and the mean age was 53.91 ± 8.08 years. We found that post-treatment total cholesterol, triglyceride, low-density lipoprotein cholesterol, hs-CRP levels and total cholesterol / high-density lipoprotein cholesterol ratio were significantly lower than baseline. In contrast, HDL-C levels were significantly higher (p=0.001 for all parameters). Conclusion: Considering the established prognostic effects of dyslipidemia, the increasingly definite effects of hs-CRP in cardiovascular diseases, and our results, which were in agreement with previous studies, it is evident that statins reduce inflammation as improving cholesterol levels in patients with hyperlipidemia.