A study of an alliance: Syrian-Iranian relations (1979-1992)
Bir ittifak araştırması: Suriye-İran ilişkileri (1979-1992)
- Tez No: 823865
- Danışmanlar: PROF. EBERHARD KIENLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
1979 devriminden ve İran'da İslam Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana Suriye, İran'ın en yakın ortaklarından biri ve Arap dünyasındaki tek müttefiki haline gelmiştir. Bu tezin amacı, istikrarsız ve değişken ittifakların olduğu bir alanda, ortakların tüm farklılıklara rağmen ittifakı sağlam tutmalarını sağlayan temel faktörleri açıklamaktır. Çalışmanın iddiası, ittifakların temelini ideolojik ve diğer faktörlerden ziyade tarafların çıkarlarının oluşturduğu yönündedir: Kalıcı bir ittifak, müttefiklerin toplam çıkarlarının küçük bir kısmını ortak zeminde buluşturmalıdır. O zaman ittifakın başarısı, ortakların kendi çıkarlarını tercihen ters bir önem hiyerarşisinde sıralama becerisine bağlı olacaktır. Böylece hiyerarşi bir temel oluşturacak ve tarafların çatışan çıkarlarını ayarlamalarına olanak tanıyacaktır. Suriye ve İran'ın şu ana kadar başarıyla yaptığı şey budur.
Özet (Çeviri)
Since the revolution of 1979 and establishment of an Islamic Republic in Iran, Syria has become one of Iran's closest partners and the only ally in the Arab world. The aim if this thesis is to explain the underlying factors which have enabled the partners to keep the alliance intact against all differences in an area of unstable and volatile alliances. The argument is that interests of the parties rather than ideological and other factors are the basis of alliances: A durable alliance should converge a small fraction of the total interests of the contracting parties into common grounds. Then the success of the alliance will depend on the partners' ability to rate their interests preferably, in an inverted hierarchy of importance. By that way, the hierarchy will serve as a basis and enable the parties to adjust their conflicting interests. This is what Syria and Iran have done successfully so far.