The axis of resistance': the role of religion in Iranian foreign policy
Direniş ekseni': İran'ın dış politikasında dinin rolü
  1. Tez No: 530834
  2. Yazar: EZGİ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Son yıllarda İran'ın dış politikası üzerine yapılan çalışmalar çoğunlukla İran'ın nükleer programına odaklanmıştır. Hasan Ruhani hükümetinin uluslararası camia ile vardığı tarihi nükleer uzlaşma, İran rejiminin gitgide daha ılımlı ve pragmatist bir dış politikaya doğru evrildiği yönünde genel bir kanıya yol açmıştır. Öte yandan, İran'ın nükleer müzakereleri, eşit derecede öneme sahip başka bir dış politika olgusuyla eş zamanlı olarak gerçekleşmektedir: İran'ın Ortadoğu'daki Şiilerle giderek artan ilişkileri. Bu çalışma, Ortadoğu'da geniş bir yelpazede seyreden Şii hareketliliğini kapsayan, İran'ın başını çektiği, devlet ile devlet dışı pek çok aktörden oluşan ve 'Direniş Ekseni' adı verilen yoğun ittifak ağını incelemektedir. İran, aynı dönemde Batı ile ilişkilerinde gözlemlenen pragmatizm ve rasyonalizm yönelimine rağmen, neden 2003 sonrası dönemde Ortadoğu'da belirgin bir dini ve ideolojik dış politika izlemektedir? Din, İran'ın 'Direniş Ekseni' politikasında nasıl bir rol oynamaktadır? Bu çalışma, din olgusunu Uluslararası İlişkiler literatürüne entegre eden ve son dönemde yükselmekte olan bir araştırma programına kuramsal katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Çalışma ilk olarak ulus ötesi Şii siyasi hareketler ile bunun 1979 sonrası İran İslam Cumhuriyeti üzerindeki etkilerinin tarihsel bir izlemesini yaparak dinin İran'ın dış politikasındaki rolünü incelemektedir. Tezin bir sonraki bölümü Irak ve Suriye'deki Şii hareketlere odaklanarak İran'ın 2003 sonrası Ortadoğu politikasını ele almaktadır. Çalışmanın son bölümü ise İran siyasi elitlerinin 2003 sonrası dönemde Ortadoğu'daki dönüşümlere ilişkin söylemlerini incelemektedir. Bu araştırma, İran'da gerçekleştirilen saha çalışmaları, elitlerle yapılan mülakatlar, süreç izleme ve söylem analizi gibi birden fazla ve çeşitli nitel araştırma metoduna dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Scholarship on Iran's foreign policy has been primarily interested in Iran's nuclear program in the recent years. Rouhani Administration's historic nuclear negotiations with the international community have led many to conclude that Iran pursues an increasingly moderate and pragmatist foreign policy. However, the nuclear rapprochement happened in synchrony with an equally important phenomenon in Iran's foreign policy – Iran's increased engagement with the Shiites in the Middle East. This study examines the 'Axis of Resistance,' a dense Iran-led alliance network of state and non-state actors covering a wide range of Shia mobilization across the Middle East. Why does Iran pursue a foreign policy with distinct religious and ideological contours in the post-2003 Middle East, despite the observed pragmatism and rationalism in relations with the West during the same period? What role does religion play in Iran's 'Axis of Resistance' policy? This study theoretically subscribes to an emerging research program which seeks to merge the study of religion into International Relations. The study first examines the role of religion in Iran's foreign policy by historically tracing transnational politically activist Shiism and its implications on the Islamic Republic after 1979. The following chapter examines Iran's foreign policy in Middle East after 2003 with a focus on Shia mobilization across Iraq and Syria. The last chapter examines the Iranian political elites' discourses on the transformations of the region after 2003. This research is based on multiple qualitative methodologies including field research in Iran, elite interviews, process-tracing, and discourse analysis.