Investigation of Wind Farm Interaction With EEPCO's Grid
Etiyopya Elektrik Şebeke ile Rüzgar Santrali ile Etkileşiminin Araştırılması
- Tez No: 823866
- Danışmanlar: DR. GETACHEW BEKELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Addis Ababa University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Güç Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için artan yükleri karşılamak için Etiyopya mevcut hidroelektrik santrallerine ek olarak rüzgar santrallerini de kullanmayı planlıyor. Sonuç olarak büyük ölçekli Megawatt rüzgar santralleri EEPCO'ya (Etiyopya Elektrik Gücü Şebekesine) nüfuzunu artırıyor. Bu tez söz konusu geçici işletim altında rüzgar çiftliği ile EEPCO şebekesi arasındaki etkileşimin araştırılmasıdır. Esas olarak, rügar santralın Arızadan kurtulma (FRT) yeteneği, arıza giderildikten sonra rüzgar türbini terminallerinde voltajın geri kazanımı; aktif ve reaktif güç davranışı ile ilgilidir. Kalıcı Mıknatıslı Senkron Jeneratör Rüzgarı Türbin (PMSG WT), Etiyopya'nın yakın zamanda planlanan rüzgar santrallerinde (Adama ve Aişe rüzgar santralı) kullanılacaktır. Sonuç olarak PMSG WT'nin dinamik modeli DIgSILENT tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra 34 PMSG RT'li Adama faz-1 rüzgar toplu modelleme yaklaşımı kullanılarak modellenmiştir. Rüzgar santralinin kapasitesi ve aktif ve reaktif güç davranışları üç fazlı olarak uygulanarak kısa devre uygulanarak FRT'yi araştırması yapılmıştır. Rüzgar santralinin yakınındaki şebeke terminalinde arıza meydana geldiğinde, Adama rüzgar çiftliğindenumut verici bir yanıt gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Ethiopia is planning to use wind power plants in addition to the existing hydropower plants to supply the increasing loads to ensure sustainable development. Consequently, large-scale Megawatt wind farms are going to be integrated to EEPCO‟s (Ethiopian Electric Power Corporation) grid increasing wind energy penetration to the grid. This thesis is concerned with the investigation of wind farm interaction with EEPCO's grid under transient operating conditions. It is mainly concerned with Fault ride-through (FRT) capability which includes voltage recovery at the wind turbine terminals; and active and reactive power behavior of the wind turbines after the fault is cleared. Permanent Magnet Synchronous Generator Wind Turbine (PMSG WT) is going to be used in recently planned wind farms in Ethiopia like Adama and A‟isha. As a result dynamic model of PMSG WT is developed by DIgSILENT PowerFactory simulation tool. Then Adama phase-1 wind farm with 34 PMSG WTs is modeled by using an aggregated modeling approach. This model is used to investigate FRT capability and, active and reactive power behavior of the wind farm by applying three three-phase short circuit fault. A promising response is observed from the Adama wind farm with PMSG wind turbine when fault occurs on the grid terminal near to the wind farm.