Türkiye'de yetişen Ephedra l. / denizüzümü (Ephedraceae / Denizüzümügiller) türlerinin mikromorfolojik özelliklerinin adli botanik açısından incelenmesi
Inverstion of micromorphologial properties of Ephedra (Ephedraceae) species grown in Turkey in terms of forensic botany
  1. Tez No: 823898
  2. Yazar: ANIL CAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Botanik, Forensic Medicine, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adli Botanik, bir suç mahallinden elde edilen bitkisel delillerin kriminal olgularda olayın çözümlenmesinde kanıt olarak kullanılmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Bu çalışmamızda, ülkemizde yetişen 3 Ephedra türü araziden toplanılıp %70 etil alkol içerisine alınan ve herbaryumdan alınan örnekler ile çay, tükürük sıvısıyla amilaz enzimi, HCI ile mide asidi deneyleri yapılmıştır ve alınan gövde enine kesitler Nikon Eclıpse e100 model ışık mikroskobu ve LEICA DM4000 M yüksek çözünürlüklü dijital kamera ile görüntülendiğinde çay deneyinde Ephedra major Host türünün öz bölgesinde renk değişimi oluşmuştur. Amilaz enzim deneylerinde belirgin bir değişim görülmemiştir. Kuru numuneler üzerine HCI ilave edilmesi deneyi sonucunda Ephedra major Host türünün anatomik yapısında parçalanmalar, Ephedra distachya L. türünün öz bölgesinde görülen renk değişimi ve parçalanma, %70 etil alkolden çıkarılma sonrası HCI deneyi sonucunda ise Ephedra major Host türünde öz bölgesinde renk değişimleri ve parçalanma, Ephedra distachya L. türünde öz bölgede renk değişimi ve parçalanma, kütikula tabakasından öz bölgeye kadar hafif yoğunlukta parçalanma, Ephedra foeminea Forssk. türünde ise öz bölgede yoğun parçalanma ve kütükula tabakasından öz bölgeye kadar yoğun parçalanma tespit edilmiştir. Yapılan bu deneyler sonucunda mikromorfolojik yapıları arasındaki farklılıklar belirlenerek tür teşhisi yapılabilmektedir ve failin kimlik tespitinin yapılabilmesi, ölüm zamanının ve çay içilmesi sonucu zehirlenme zamanının belirlenebilmesi ve cesedin yerinin değiştirilip değiştirilmediğinin belirlenebilmesi açısından gelecekteki adli botanik alanına, otopsi işlemlerine ve olay yeri incelemelerine çok önemli katkı sağlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forensic Botany is a branch of science that allows herbal evidence obtained from a crime scene to be used as evidence in the analysis of criminal cases. In this study, 3 Ephedra species grown in our country were collected from the land and taken into 70% ethyl alcohol and samples taken from the herbarium were used for tea, amylase enzyme with salivary fluid, stomach acid experiments with HCl, and when the body cross sections were viewed with Nikon Eclipse e100 model light microscope and LEICA DM4000 M high-resolution digital camera, color change occurred in the core region of Ephedra major Host species in the tea experiment. No significant changes were observed in the amylase enzyme experiments. Fragmentation in the anatomical structure of Ephedra major Host species as a result of the addition of HCl on dry samples, Ephedra distachya L. color change and fragmentation observed in the core region of the species,color changes and fragmentation in the core region of the Ephedra major Host species as a result of the HCI experiment after removal from 70% ethyl alcohol, Ephedra distachya L. color change and fragmentation in the core region of the species, light intensity fragmentation from the cuticle layer to the core region, Ephedra foeminea Forssk. in the species, intense fragmentation in the core region and intense fragmentation from the logula layer to the core region have been detected. As a result of these experiments, species diagnosis can be made by determining the differences between their micromorphological structures, and a very important contribution is made to the future field of forensic botany, autopsy procedures and crime scene investigations in order to identify the perpetrator, determine the time of death and the time of poisoning as a result of drinking tea, and determine whether the body has been decontaminated.