Havacılık kazalarında hava trafik kontrolör faktörünün analizi
The analysis of the air traffic controller factors in aviation accidents
- Tez No: 823908
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ŞENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Havacılığın gelişmesi ve modern havacılık işletmeciliğinin kurulması ile hava sahasındaki uçak trafiği miktarı önemli ölçüde artmıştır. Hava trafiğindeki artış aynı zamanda, organize bir hava trafik kontrol sistemi gerektiren hava trafiğini kontrol etme ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Böylece hava trafik sistemi, hava taşımacılığı sisteminin alt sistemi gibi doğmuştur. Pilotlar ve hava trafik kontrolörleri, stres ve iş yükü gibi hata yapmalarına neden olan birçok faktörle baş etmek zorundadırlar. Bu iki çalışma grubu birleştirildiğinde, pilotlar bir uçaktan sorumlu olduğunda, hava trafik kontrolörlerinin hava sahasında birden fazla hava aracını kontrol etmesi gerektiği görülmektedir. Bu nedenle, kontrolörlerin üzerindeki stres oldukça yüksektir. Hava trafik kontrol hatalarından kaynaklanan kazalar göz önüne alındığında, sonuçlarının çok ciddi olaylara yol açabileceği anlaşılmaktadır. Çalışmanın genel amacı, hava trafik kontrolör kaynaklı havacılık kazalarında hangi faktörlerin kazalara daha çok yol açtığının belirlenmesidir. Araştırma kapsamında bilgisayar ortamında çevrimiçi karşılaştırma anketi yapılmış ve Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi kullanılarak“Expert Choice 11”programıyla kriterlerin önem derecesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growth of aviation and the establishment of modern aviation management, the amount of airplane traffic in the airspace has increased significantly. The increase in air traffic has also brought with it the need to control air traffic, which requires an organized air traffic control system. Thus, the air traffic system was born as a subsystem of the air transport system. Pilots and air traffic controllers have to struggle with many factors that cause them to make mistakes, such as stress and workload. When these two working groups are combined, it appears that when pilots are in charge of an aircraft, air traffic controllers must control more than one aircraft in the airspace. Therefore, the stress on the controllers is quite high. Considering the accidents caused by air traffic control errors, it is understood that the consequences can lead to very serious incidents. The general aim of the study is to define which factors cause more accidents in aviation accidents caused by air traffic controllers. Within the scope of the research, a questionnaire was made in the computer environment and the importance of the criteria was determined with the“Expert Choice 11”program using the Analytical Hierarchy Process Method.