65 numaralı (h.1200-1203/ m.1785-1789) Konya Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The trascription and evalution of number Konya Sharia Registry (h.1200-1203 / g.1785-189)
  1. Tez No: 823922
  2. Yazar: HASAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu çalışma kapsamında 77 görüntü 75 varak ve 150 sayfadan oluşan Konya Şer'iyye Sicil Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kapsamda önce belgeler günümüz Latin harfleri Türkçesine çevrilmiş ve sunulmuştur. Varak numarasına ve hüküm sayılarına göre belgelerin özeti de 3. Bölümde verilmiştir. Belgelerde geçen önemli olaylar, siyasi ve dini kişilikler, müslüman ve gayrimüslim figürler, eğitim, ticaret, sosyo-kültürel yapıya ait kayda değer tüm özel ad ve değerler birinci bölümde ele alınmıştır. Dönemin en önemli olayı Sultan I. Abdülhamit'in vefatına kadar sürecek Özü Kalesi muhasarası ve harp ile ilgili padişah fermanlarıdır. Tüm Osmanlı coğrafyasını etkileyen bu olaylar Konya yöresinde de yankı bulmuş ve sicildefterinde yer bulmuştur. Ayrıca Şer'iyye kayıtlarının yöresel hukuki olaylara yer vermesi sebebiyle dönemin yaşam tarzına, bölgenin ticari ve ekonomik durumuna ait verileri de içermektedir. Mutfak eşyaları, tarım ürünleri, ticari mallar ve narhlara ait değerler de sunulmuştur. Sonuç olarak bu defterin transkripsiyonu ile doğrudan belgeler tarihçiler ile diğer bilim insanlarının kullanımına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the transcription and evaluation of the Konya Şer'iyye Sicil Defteri, which consists of 77 images, 75 sheets and 150 pages, has been made. In this context, the documents were first translated into today's Latin Turkish and presented. A summary of the documents according to the number of the roll number and the number of provisions is also given in Chapter 3. Important events, political and religious personalities, Muslim and non-Muslim figures, education, trade, socio-cultural structure, and all noteworthy proper names and values are covered in detail in the first section. The most important event of the period was the sultan's edicts regarding the siege of Özü Castle and the war, which lasted until the death of Sultan Abdülhamit I. These events, which affected the entire Ottoman geography, Had repercussions in the Konya region and are included in the document. In addition, since the Sher'iye records include local legal events, they also contain data on the lifestyle of the period and the commercial and economic situation of the region. Values of kitchen utensils, agricultural products, commercial goods and narhs are also presented. As a result, with the trancription of this document, the document has been included in the literature directly for the use of historians and other scholars.