Tekstil boyalarının biyogideriminde fungus kullanımı
The usage of fungi for textile dyes
- Tez No: 549006
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, tekstil endüstrisinde yaygın kullanılan, Remazol Brillant Blue R(RBBR) boyasının Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Araştırma Laboratuvarı Kültür Koleksiyonu'nda bulunan 17 farklı fungal izolat ile biyogiderimi çalışılmıştır. En yüksek kapasitede biyogiderim yapabilen üç filamentli fungus (2 ve 3 kodlu izolatlar ile Aspergillus tubingensis) seçilmiş ve sonraki çalışmalarda kimyasal yapıları farklı olan Reactive Black 5(RB5), Reactive Red 120 (RR120), Brillant Blue R(BBR), Reactive Orange 14 (RO14), RBBR boyalarının giderimi için kullanılmıştır. En yüksek boya gideriminin elde edilmesi amacıyla, melas içeren besiyerinde boya çeşidi, pH (4, 5, 6, 7), başlangıç boya konsantrasyonu (300-1200 mg/L), inkübasyon süresi (2- 4 gün) ve inokülüm miktarı gibi parametreler optimize edilmiştir. Deneyler sonunda, seçilen funguslar denenen pH değerlerinde yüksek biyogiderim kapasitesi göstermektedir. 2 numaralı fungal izolat ile yapılan çalışmalarda en yüksek biyogiderim, inkübasyonun 4. gününde 286.95 mg/L boya konsantrasyonunda % 92.92, 3 numaralı fungal izolat ile yapılan çalışmalarda, 293.33 mg/L boya konsantrasyonunda % 98.61, A. tubingensis ile yapılan çalışmalarda ise 305.45 mg/L boya konsantrasyonunda % 98.66 olarak bulunmuştur. İnokülüm miktarı arttırıldığında ise 2 numaralı fungal izolat en yüksek biyogiderimi 313.04 mg/L RB5 varlığında % 93.98, 3 numaralı fungal izolat 315.23 mg/L BBR varlığında % 99.24, A. tubingensis ise 308.18 mg/L RR120 varlığında % 99.11 bulunmuştur. Bu koşullarda maksimum spesifik boya alımı ise 2, 3 numaralı fungal izolatlar ve A. tubingensis için yaklaşık 300 mg/L boya konsantrasyonunda 40.22, 44.23, 46.15 mg/g olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre; tez çalışmasında kullanılan funguslar tekstil endüstrilerinin oluşturduğu boya içeren atıksuların gideriminde oldukça ümit vaad edici biyoremediasyon ajanlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bioremoval of Remozol Brillant Blue R (RBBR) dye which is widely used in textile industry has been studied with 17 different fungal isolates from Culture Collection of Biotechonology Research Laboratory, Biology Department, Ankara University. Three filamentous fungi (2, 3 coded isolates and Aspergillus tubingensis) with highest capacity of dye removal were selected for further experiments. They were also used for bioremoval studies of Reactive Black 5 (RB5), Reactive Red 120 (RR120), Brillant Blue R (BBR), Reactive Orange 14 (RO14) and RBBR dyes. In order to obtain the highest dye removal, dye types, pH (4, 5, 6, 7), initial dye concentration (300-1200 mg/L), incubation time (2- 4 days) and amount of inoculum were optimized in the media containing molasses. As a result of the experiments, it was found that the selected fungi showed high bioremoval capacity in all pH values. In the studies performed with isolate number 2, the highest bioremoval capacity was obtained at the end of 4th day incubation at pH 5 as 92.92% when the initial RB5 concentration was 286.95 mg/L. Isolate number 3 had the highest bioremoval capacity as 98.61% in the presence of 283.33 mg/L BBR. A. tubingensis showed the highest bioremoval capacity as 98.66% when the RR120 concentration was 305.45 mg/L. The maximum specific dye uptakes at nearly 300 mg/L initial dye concentration were found as 40.22, 44.23, 46.15 mg/g for 2, 3 isolates and A. tubingensis, respectively. When the amount of inoculum was increased, the highest bioremoval capacities were found as 93.98%, 99.92%, and 99.11% for RB5, BBR, and RR120, respectively. According to these results, the local fungal isolates used in the study are promising bioremediation agents that can be used in the removal of wastewater from the textile industries.