'Erprobung einer Waldfunktionenkartierung (Schutz – und Erholungsfunktionen) in einem Forstamt in der Nordwesttürkei
Türkiye'nin Kuzeyinde Yer Alan bir Orman İşletme Müdürlüğü Dâhilinde Orman Fonksiyonlarının
- Tez No: 823938
- Danışmanlar: PROF. DR. ROLF ZÜNDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Almanca
- Üniversite: Georg-August-Universität Göttingen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Orman Kaynakları ve Koruması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ormanların çok sayıda fonksiyonu olduğu bu alanda çalışan tüm araştırmacılar tarafından bilinir. Ancak her orman tüm fonksiyonları yerine getirmez. Her ormanın gördüğü fonksiyonlar ayrı ayrı tespit edilmesi gerekir. Bu araştırmanın amacı; Alman, Leitfaden für Waldfunktionenkartierung (WFK) (1974) belirlemiş olduğu kriterler kullanılarak Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Dirgine Orman İşletme Müdürlüğü, Karadere Orman İşletme Şefliği ve Yedi göller Mili Parkını İçine Alan bir alanda Orman Fonksiyonları Haritası düzenlemek için bir deneme yapmaktır. Alman, Leitfaden für Waldfunktionenkartierung (WFK) (1974), orman fonksiyonlarını; A- Koruyucu fonksiyonlar (Toprak, su, kar zararı, emisyon gazlarından koruma, biyotop koruma vs.); B-Rekreasyonel fonksiyonlar (Ormanın insan sağlığını ve mutluluğunu olumlu yönde etkileyen fonksiyonlardır) ; C-Ekonomik fonksiyonlar ( Hammadde, ağaç serveti ve ormanın gelir ve çalışma fonksiyonları) şeklinde kategorize etmiştir. Araştırma alanında tüm fonksiyonların var olup olmadığı WFK kriterleri kullanılarak araştırılmıştır. Araştırma sonucuna göre en fazla toprak koruma, su koruma, yol koruma, doğa ve türlerin korunması ve rekreasyon fonksiyonları tespite edilmiştir. Ancak bu araştırma yeni bir kavramın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Almanya'dan farklı olarak Türkiye'de orman alanları insan baskısı yapılmakta ya orman tamamen tahrip ediliyor ya da degrade edilmektedir. Bu alanlar halen orman toprağı olarak orman alanlarına dâhildir, ancak görmesi gereken fonksiyonları gerektiği gibi yerine getirememektedir. Bu alanların ifade etmek için bu tez kapsamında“potansiyel fonksiyon alanı”terimi geliştirilmiştir. Fonksiyon alanları buna göre tanzim edilerek haritalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known by all researchers working in this field that forests have many functions. However, not every forest fulfills all functions. The functions of each forest must be determined separately. The purpose of this research is to make an attempt to prepare a Forest Functions Map in an area including Dirgine Forest Management Directorate, Karadere Forest Management Directorate and Yedigöller National Park under the Zonguldak Regional Forest Directorate, using the criteria fo German, Leitfaden für Waldfunktionenkartierung (WFK) (1974). WFK are categorized forest functions; A- Protective functions (protection from soil, water, snow damage, protection from emission gases, biotope protection, etc.); B-Recreational functions (These are the functions of the forest that positively affects human health and happiness); C-Economic functions (raw materials, tree wealth and income and working functions of the forest). The existence of all functions in the research area was investigated using WFK criteria. According to the results of the research, the most common functions were soil protection, water protection, road protection, nature and species protection and recreation functions. However, this research has led to the emergence of a new concept. Unlike Germany, forest areas in Turkey are subjected to human pressure and the forest is either completely destroyed or degraded. These areas are still included in forest areas as forest soil, but they cannot fulfill their required functions. To express these areas, the term“potential function area”was developed within the scope of this thesis. Function areas have been arranged and mapped accordingly.