Hava aracı kablo takımları tasarım detayları
Aerospace vehicle wiring harness design details
- Tez No: 823937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE OCAK ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrik ve elektronik sistemlerin sinir sistemi olarak nitelendirebileceğimiz kablolar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle kabloların azaldığı düşünülse de sistem fonksiyonları insanların beklentisiyle artmış ve gün geçtikçe kablolar daha da karmaşık hal almaya başlamıştır. Bu durum, içinde binlerce alt sistemi barındıran havacılık platformlarında da fazlasıyla görülmekte ve geniş gövde sivil uçaklarda yaklaşık toplam kablo boyu 500 km'ye kadar ulaşabilmektedir. Regülasyon otoriteleri tüm bu kablo bağlantılarını bir sistem olarak EWIS adı altında tanımlamıştır. Öyle ki EWIS maliyeti ve ağırlığı en fazla olan sistemler arasında sayılır. Bu tez çalışmasında ulaşım kategori hava araçlarında bir kablo takımının tasarım detayları, testleri, kablolama terminolojisi, havacılık cihaz ve parça sertifikasyonu anlatılmıştır. Ulaşım kategori uçaklar için koltuk arkası eğlence sistemlerinde kullanılmak üzere Kabin Kontrol Panel'i beslemesini sağlayacak ve 1000 Mbps ethernet veri hattı taşıyabilecek kablo takımı EASA CS-25, 14 CFR Part 25 sertifikasyon kuralları, FAA AC 43.13-1B, FAA AC 25.1701-1 sertifikasyon kılavuzları ve SAE-AS-50881, ARINC 628 P4-A3, ARINC 628 P5-2A, IPC-D-620, IPC-WHMA-A-620 sınıf 3 standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Ulaşım kategori hava araçlarında sertifiye edilebilir kablo takımının muadil tasarımdan yaklaşık 124,6 g daha hafif olduğu ve sadece bu kablo takımının tüm koltuklardaki koltuk arkası ekranlarda kullanılmasıyla 330 koltuklu bir uçakta 41,118 kg sistemi hafifletebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cables, which we can describe as neural system of electrical and electronic system, appear in every aspect of our lives. Although it is thought that cables have decreased with the development of technology, system functions have increased with the expectation of people and cables have started to become more complex day by day. This situation is also evident in aviation platforms that contain thousands of subsytems, and in wide-body civil aircraft, the total cable length can reach up to 500 km. Regulatory authorities have defined all these cable connections as a system under the name of EWIS. EWIS is among the system with the highest cost and weight. In this thesis, the wire harness design details, wiring terminology, aviation device and part certification of a cable set in transport category airplane are explanied. Cable assembly that supply the Cabin Control Panel and carry 1000 Mbps ethernet data line to be used in seat back entertainment systems for transport category airplane is designed per EASA CS-25, 14 CFR Part 25 certification rules, FAA AC 43.13-1B, FAA AC 25.1701-1 certification manuals and SAE-AS-50881, ARINC 628 P4-A3, ARINC 628 P5-2A, IPC-D-620, IPC-WHMA-A-620 class 3 standards. Certifiable cable assembly for transport category airplane is approximately 124,6 g lighter than the equivalent design, and that only this cable assembly can be used in all seat back display units to lighten the system by 41,118 kg in a 330 seat aircraft.