Iraklı hastalarda HHEX geni (RS1111875 ve RS7923837) polimorfizmi ile tip 2 Diabetes Mellitus arasındaki ilişki
Association between the HHEX gene (RS1111875 and RS7923837) polymorphism and type 2 Diabetes Mellitus in Iraqi patients
- Tez No: 823939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Bağdat'taki Bağdat Eğitim Hastanesi Kalıtsal Araştırma Laboratuvarlarında 01.03-31.12.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Mevcut tıbbi çalışma, Iraklı tip 2 DM hastalarında HHEX genindeki RS1111875 ve RS7923837 polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Toplam hasta sayısı, T2 DM'den muzdarip 80 hasta, 40 görünür sağlıklı örnek olmak üzere toplam 120 kişidir. Bu kişilerin yaş aralığı 25-75 arasında değişmektedir. Yüksek FBS ve HbA1C seviyesinde anlamlı değişiklikler görülürken VKİ'de ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bulgular, T2 DM vakalarının yüzdesinin toplam hastaların %55'ine ulaşan ikinci yaş grubunda bulunduğunu, en düşük oranın ise %11,25 ile birinci yaş grubunda görüldüğünü ortaya koymuştur. DM oluşumu aile öyküsü ve sigara kullanımının etkileri ile ilişkilendirilmiştir. Biyokimyasal parametrelerden kolesterol, trigliserit, VLDL toplamının hastalarda anlamlı olduğu, serum HDL ve LDL'nin ise kontrol grubunda hasta grubuna kıyasla anlamlı farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. HHEX geninin hedeflenen parçaları PCR ile çoğaltılmıştır, buna bağlı olarak G/A (RS7932837) SNP ile T2 DM arasında bir ilişki olmadığı, C/T (RS1111875) SNP ile T2 DM arasında ise bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Hereditary Research Laboratories of Baghdad Teaching Hospital, Baghdad, between 01.03-31.12.2022. The present medical study aims to investigate the association between RS1111875 and RS7923837 polymorphisms in the HHEX gene in Iraqi type 2 DM patients. The total number of patients was 120, including 80 patients suffering from T2 DM and 40 apparently healthy samples. The age range of these individuals was 25-75 years. Significant changes were seen in high FBS and HbA1C levels, while no significant difference was seen in BMI. The findings revealed that the percentage of T2 DM cases was highest in the second age group, reaching 55% of the total patients, and lowest in the first age group with 11.25%. The occurrence of DM was associated with family history and the effects of smoking. Among the biochemical parameters, cholesterol, triglycerides and VLDL were found to be significantly higher in patients, whereas serum HDL and LDL were not significantly different in the control group compared to the patient group. Targeted fragments of the HHEX gene were amplified by PCR, and it was concluded that there was no association between the G/A (RS7932837) SNP and T2 DM, while there was an association between the C/T (RS1111875) SNP and T2 DM