Geçmişten günümüze Arap millî marşlarının tarihî ve edebî gelişimi
History and literary development of Arab national anthems from past to present
- Tez No: 823940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arap toplumu dünyanın kadim topluluklarından birisi olarak kabul edilir. Geçmişten günümüze birçok tarihî gelişime ve köklü değişimlere şahitlik etmiştir. Şüphesiz ki bu değişimlerin en önemlisi İslâmiyet'in Arap toplumunda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Toplumun edebî temelini oluşturan şiirler ve hitabet türleri de bu gelişim ve değişimlerden etkilenmiştir. Çalışmada esas olarak Arap millî marşlarının edebî, tarihî ve gelişim süreci ele alınmıştır. Çalışmanın temelinde günümüz Arap millî marşlarının kahramanlık, övünme ve savaşa teşvik konulu şiir ve hutbelerden esinlenerek ortaya çıkmış olabileceği fikri yer almaktadır. Genelden özele gidilerek dünya ülkelerinin; milliyetçilik, monarşi, bağımsızlık ve direniş temasına sahip ulusal marşlarından kısaca örnekler verilmiş ve ardından Arap ülkelerinin millî marşları hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmiştir. Öncelikle tema açısından inceleme yapılıp benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir. Şiir ve hutbenin gelişimi, konusu ve temaları çeşitli dönemlere göre incelenmiş ve açıklamalar yapılmıştır. Câhiliye dönemi, Sadru'l İslâm dönemi, Emevî dönemi ve Abbâsî döneminden örnekler verilmiştir. Arap toplumundaki tarihî ve dinî değişimlerin edebî ürünlere yansıdığı gözlemlenmiş, şiir ve hitabet sanatının millî marş yazımına ilham verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Arab community is considered one of the oldest communities in the world. It has witnessed many historical developments and radical changes from past to present. Undoubtedly, the most important of these changes is due to the spread of Islam in Arab society. Poems and rhetoric, which constitute the literary basis of the society, were also affected by these developments and changes. The study mainly deals with the literary history and development process of the Arab national anthems. The basis of the study is the idea that today's Arab national anthems may have been inspired by poems and sermons on heroism, boasting and incitement to war. By going from general to specific, the countries of the world; Brief examples of national anthems with the theme of nationalism, monarchy, independence and resistance were given, and then the national anthems of the Arab countries were given detailed information and the transition was made. First of all, the theme was analyzed and similarities and differences were determined. The development, subject and themes of poetry and sermon were examined according to various periods and explanations were made. It is used together with examples from the Jahiliyya period, the Sadru'l Islam period, the Umayyad period and the Abbâsîd period. With the determinations made, it has been observed that the historical and religious changes in the Arab society are reflected in the literature. It has been concluded that poetry and oratory art inspired the writing of the national anthem.