Holistic mine management by identification of real-time and historical production bottlenecks
Gerçek zamanlı ve tarihsel üretim darboğazlarını belirleyerek bütünsel maden yönetimi
  1. Tez No: 823948
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEAN DESSUREAULT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Arizona
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Madencilik, uzun bir üretim ve işletme yönetimi geçmişine sahiptir. Üretim ölçekleri büyük ölçüde değişmiş ve teknoloji madencilik sektörünü önemli oranda dönüştürmüştür. En önemli teknolojik gelişmelerden biri ekipman, insan ve tesis izleme yeteneklerinin artmasıdır. Bu, dinamik operasyonel koşulları göz önünde bulundurarak karar vericilere sürekli bir veri akışı sağlamıştır. Ancak yönetimsel yaklaşımlar buna paralel olarak değişmemiştir. Ekipman/insan/tesis takip yeteneklerini kullanan birçok süreç iyileştirme aracı geliştirilmiş olsa da (Filo Yönetim Sistemleri, Tesis İzleme Sistemleri, İşgücü Yönetim Sistemleri vb), bugüne kadar madencilikte tüm değer zincirini yönetecek bütüncül bir yaklaşım veya sistem bulunmamaktadır. Madencilik operasyonları, halihazırda sistem tarafından belirlenmiş darboğazlar etrafında tasarlanmakta ve yönetilmektedir. Ancak, madencilikteki yaygın inanışın aksine, darboğazlar statik değildir. Bir süreçten veya konumdan diğerine kayabilirler. Kararları etkileneceği için yönetimin yeni darboğazlardan haberdar olması önemlidir. Bu nedenle, darboğazların gerçek zamanlı olarak tespit edilmesi taktik düzeydeki kararlara (stok kullanımı, kaynak aktarımı), geçmiş darboğazların tespit edilmesi ise stratejik düzeydeki kararlara (yatırımlar, kapasite artırımı vb.) yardımcı olacaktır. Bu tez, yönetimin gerçek darboğazlara odaklanmasını amaçlamaktadır. Bu, öncelikle sistemdeki gerçek darboğazların belirlenmesi ve sıralanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma, mevcut verilere bağlı olarak bir değer zincirindeki gerçek darboğazları gerçek zamanlı veya tarihsel olarak belirleyebilen Darboğaz Tanımlama Modeli (BIM) oluşturmak için bir metodoloji önermektedir. Bu yaklaşım, darboğazları tespit etmek ve sıralamak için üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada sistem tanımlanır ve değişkenler belirlenir. İkinci aşamada kapasite, oranlar ve stok kapasiteleri hesaplanır. Üçüncü aşamada, madenin özellikleri dikkate alınarak istisnai durumlar eklenir ve darboğazlar belirlenerek sıralanır.
Özet (Çeviri)
Mining has a long history of production and operation management. Economies of scale have changed drastically and technology has transformed the mining industry significantly. One of the most important technological improvements is increased equipment, human, and plant tracking capabilities. This provided a continuous data stream to the decision-makers, considering dynamic operational conditions. However, managerial approaches did not change in parallel. Even though many process improvement tools using equipment/human/plant tracking capabilities were developed (Fleet Management Systems, Plant Monitoring Systems, Workforce Management Systems, etc.), to date there is no holistic approach or system to manage the entire value chain in mining. Mining operations are designed and managed around the already known system-designated bottlenecks. However, contrary to common belief in mining, bottlenecks are not static. They can shift from one process or location to another. It is important for management to be aware of the new bottlenecks since their decisions will be affected. Therefore, identification of true bottlenecks in real-time will help tactical-level decisions (use of buffers, resource transfer), and identification of historical bottlenecks will help strategic-level decisions (investments, increasing capacity, etc.). This thesis aims to address the managerial focus on the true bottlenecks. This is done by first identifying and ranking true bottlenecks in the system. The study proposes a methodology for creating Bottleneck Identification Model (BIM) that can identify true bottlenecks in a value chain in real-time or historically, depending on the available data. This approach consists of three phases to detect and rank the bottlenecks. In the first phase, the system is defined and variables are identified. In the second phase, the capacity, rates, and buffers are computed. In the third phase, considering particularities of the mine exceptions are added by taking mine characteristics into account, and bottlenecks are identified and ranked.