Scattering waves by a cylindrical conductive surface
İletken silindirik bir yüzeyden dalgaların saçılması
- Tez No: 823975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Elektromanyetik dalgaların saçılması, elektromanyetik dalgaların bir yüzeyle etkileşime girdiğinde yön veya frekans değiştirmesi sürecidir. Bu saçılma olayı, yüzeyin elektromanyetik dalgaları yansıtması ve kırması sonucu gerçekleşir. Bu tezde, iletken bir silindirik yüzey üzerinde elektromanyetik dalgaların saçılması ele alınmıştır. Elektromanyetik dalgaların saçılması genellikle Maxwell denklemleri kullanılarak analiz edilir. Maxwell denklemleri, elektrik alanı ve manyetik alanı birbirine bağlar. Elektromanyetik dalga yayılımı ve saçılması gibi olayların, matematiksel modellenmesini sağlar. İlk olarak, bu elektromanyetik dalgalar Maxwell denklemlerine dayanan bir şekilde modellenir. Silindirin yüzeyindeki elektrik alanı ve manyetik alanı ifade eden uygun denklemler kullanılır. Daha sonra, Uzak alan yaklaşımı kullanılır. Ancak, uzak alan yaklaşımı saçılan elektromanyetik dalgaların gözlem noktasına olan mesafenin dalga boyu oranının yeterince büyük olduğu durumlarda geçerlidir. Uzak alan yaklaşımı; saçılma olayının genellikle, saçılma kesitini, yayılım açısını, saçılan dalga yoğunluğu gibi parametreleri analiz eder. Bu parametreler, saçılan dalganın özelliklerini belirlemek için kullanılır, ve bununla birlikte saçılma olayı analiz edilir. Saçılan alanların davranışı teoride ve MATLAB ile simülasyonda analiz edilir, daha sonra sonuçlar Ansys HFSS yazılımı ile karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
Scattering of electromagnetic waves is the process by which electromagnetic waves change direction or frequency when interacting with a surface. This scattering event occurs as a result of the surface reflected or diffracted electromagnetic waves. In this thesis, the scattering of electromagnetic waves on a conductive cylindrical surface is discussed. The scattering of electromagnetic waves is usually analyzed using Maxwell's equations. The Maxwell's equations set up relations between the electric field and magnetic field. It provides mathematical modeling of phenomena such as electromagnetic wave propagation and scattering. First, these electromagnetic waves are modeled based on Maxwell's equations. Appropriate equations expressing the electric field and magnetic field at the surface of the cylinder are used. Then, the far-field approach is used. However, the far-field approach is valid in cases where the wavelength ratio of the distance to the observation point of the scattered electromagnetic waves is large enough. The far-field approach; It usually analyzes the parameters of the scattering event, such as scattering cross section, propagation angle, and scattered wave density. These parameters are used to determine the properties of the scattered wave. In this thesis, the behavior of the scattered fields from a cylindrical surface is analyzed in theory, and simulation with MATLAB. Then, the results are compared with Ansys HFSS software.