E-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılığı ve bilişsel davranışçı fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of digital game addiction and cognitive behavioral physical activities levels of e-sports players
  1. Tez No: 823976
  2. Yazar: EYYÜP EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada e-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılığı ve bilişsel davranışçı fiziksel aktiviteleri incelenmiş ve oyuncuların bilişsel davranışçı fiziksel aktivitelerinin dijital oyun bağımlılıkları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen bu araştırmaya Türkiye'de lisanslı e-spor oyuncularının aktif oldukları 48 ildeki 378 e-sporcu iştirak etmiştir. Araştırmada kullanılan kişisel bilgi formu, Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği ve Dijital Oyun Bağımlılığı ölçeklerden elde edilen verilerin analizleri“Bağımsız Örneklem t-Testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Pearson Korelasyon Katsayısı”ve“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”testleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında bilişsel davranışçı fiziksel aktivite toplam değeri ile dijital oyun bağımlılık değeri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (Tablo 5). Bilişsel davranışçı fiziksel aktivite toplam değerinin anlamlı düzeyde kadınların lehine olduğu (Tablo 3.7) ve bekar konumundaki e-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılık düzeylerinin evlilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (Tablo 3.9). Genel anlamda e-spor oyun türleri bakımından“spor”branşını seçen e-spor oyuncularının bilişsel davranışçı fiziksel aktivite düzeyinin diğer e-spor türlerini kullanan grupların ortalamasına göre daha yüksek olması, alışılagelmiş spor branşlarının içeriğindeki hareket potansiyelinin bu dijital branşı seçmede etkili olduğu yorumunu öne çıkarmaktadır. Ayrıca baba eğitim düzeyi yüksek olan gruptaki e-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılık düzeylerinin anlamlı düzeyde daha yüksek bulunması, eğitim düzeyi ile dijital oyun bağlılığı arasındaki ilişkiyi tartışmaya açık bir hale getirdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, digital game addiction and cognitive behavioral physical activities of e-sports players were examined, and the effects of cognitive behavioral physical activities of players on digital game addictions were investigated. 378 e-sports players in 48 provinces where licensed e-sports players are active in Turkey participated in this research, which was carried out with quantitative research method and relational scanning model. The analyzes of the data obtained from the personal information form, the Cognitive Behavioral Physical Activity Scale and the Digital Game Addiction scales used in the research were carried out with the“Independent Sample t-Test”,“One Way ANOVA”,“Pearson Correlation Coefficient”and“Multiple Linear Regression Analysis”tests. Within the scope of the research, it was determined that there is a negative and significant relationship between the total value of cognitive behavioral physical activity and the digital game addiction value (Table 5). It was determined that the total value of cognitive behavioral physical activity was significantly in favor of women (Table 7), and the digital game addiction levels of single e-sports players were higher than those of married ones (Table 9). In general, the fact that the cognitive behavioral physical activity level of e-sports players who choose the“sport”branch in terms of e-sports game types is higher than the average of the groups using other e-sports, highlights the interpretation that the movement potential in the content of conventional sports branches is effective in choosing this digital branch. In addition, it is thought that the digital game addiction levels of e-sports players in the group with high father education level were found to be significantly higher, making the relationship between education level and digital game commitment open to discussion.