Askeri ve sivil (havayolu) pilotların istihdam durumu ve gelecek analizi
Employment status and future analysis of military and civil (airline) pilots
- Tez No: 823982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Havacılık sektörü birçok kriz yaşasa da havayolu taşımacılığına olan talep giderek artmaktadır. Bu talep de daha fazla uçak ve dolayısıyla daha fazla sayıda pilot ihtiyacını gündeme getirmektedir. Bu durumda havacılık sektörü, uçaklar için pilot ihtiyacını karşılama konusunda dünya genelinde büyük ölçüde ordudan ayrılan pilotların istihdam edilmesine güvenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ordu bünyesindeki pilot istihdam sayısında önemli bir azalma olmuştur. Aynı zamanda havacılık sektörü, askeri deneyime sahip birçok pilot ile artan talebi karşılamaya çalışarak daha da büyümeye devam etmektedir. Pilot açığı, havayollarını pilotları işe almak ve elde tutmak için stratejiler geliştirmeye sevk etmiştir. Açığın altında yatan nedenler arasında zorunlu emeklilik yaşı, yüksek uçuş saati zorunluluğu, ekonomik krizler, terör saldırıları, siyasi krizler, uçuş eğitimi maliyetleri ve salgınlar gibi birçok sebep yatmaktadır. Türkiye'de ise önümüzdeki yıllar için yapılan uçak siparişleri ile pilot açığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı askeri ve sivil (havayolu) pilotların istihdam durumunun araştırılması ve gelecek durumlarının analizinin incelenmesidir. Bunu gerçekleştirmek içinde nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği ile veriler toplanarak betimsel bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the aviation sector has experienced many crises, the demand for airline transportation is increasing. This demand raises the need for more aircraft and therefore more pilots. In this case, the aviation industry relies heavily on recruiting pilots who have left the military around the world to meet the need for pilots for aircraft. In recent years, there has been a significant decrease in the number of pilots employed in the army. At the same time, the sector continues to grow by trying to meet the increasing demand with many pilots with military experience. The pilot shortage has prompted airlines to develop strategies to recruit and retain pilots. The underlying causes of the deficit are many reasons such as mandatory retirement age, high flight hours requirement, economic crisis, terrorist attacks, political crisis, flight training costs and epidemics. As for Türkiye, it is thought that there will be a pilot shortage with aircraft orders for the coming years. The aim of this study is to investigate the employment status of military and civillian (airline) pilots and analyze their future status. In order to achieve this, a descriptive analysis was made by collecting data with the document analysis technique, one of the qualitative research methods.