Uzay hukuku'nda gelişmeler ve Türkiye'nin yeri
The developments in space law and space law studies in Turkey
  1. Tez No: 823983
  2. Yazar: ÖZGE AŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde, uzay hukukunda gelişmeler ve Türkiye'nin yeri anlatılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde hava ve uzay hukukunun temel özellikleri, tarihi, uluslararası hukukta ve Türk hukukundaki yeri temel kaynaklar ve uluslararası sözleşmeler ışığında ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde uzay hukuku ile ilgili düzenlenmiş olan sözleşmeler, kurum ve kuruluşlar, örgütler incelenmiştir. Başta BM Genel Kurulu tarafından ortaya konulan Genel Kurul kararları, ardından uzay hukuku alanında düzenlenmiş beş temel uluslararası anlaşma incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türk uzay hukuku ele alınmış önce uzay alanındaki faaliyetler aktarılmış ardından uzay hukuku mevzuatı ve çalışmaları incelenerek Türkiye'nin uzay hukuku alanında uluslararası hukukta nerede yer aldığı ve iç hukukunda uzay hukukuna ilişkin ne gibi düzenlemeler planladığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, developments in space law and the place of Turkey are explained. In the first part of the study, the basic features of air and space law, its history, its place in international law and Turkish law are discussed in the light of basic sources and international agreements. First of all, the General Assembly resolutions put forward by the UN General Assembly were examined, and then five basic agreements in the field of space law were put forward. In the third part of the study, Turkish space law was discussed, firstly the activities in the field of space were explained, and then the space law legislation and studies were examined, and where Turkey took place in international law in the field of space law and what kind of regulations related to space law in its domestic law were discussed.