'He may be normal for what he is. But he is not normal for what we are': Normalcy and Sense of Belonging in Doris Lessing The Fifth Child and Ben, in the World
'Olduğu haliyle normal olabilir. Ama bize göre normal değil':Doris Lessing'in Beşinci Çocuk ve Dünyadaki Ben Romanlarında Aidiyet ve Normallik
- Tez No: 824014
- Danışmanlar: DR. CLARE BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
1840'lı yıllarda istatistiklerin yükselişiyle birlikte, özellikle Batı toplumlarında insanlar, çoğunluğa uygun davrananları normal, çoğunluktan farklı düşünen veya davrananları ise anormal olarak tanımlama eğiliminde oldular. Normal ya da anormal olmak, diğer bir deyişle bu kavramlarla etiketlenmek, bireyin toplumdaki yerini doğrudan etkilemiş; bazı durumlarda 'anormal' olmanın psikolojisinin bozuk olmasıyla eşdeğer olduğu düşünülmüştür. Ancak Steven James Bartlett'in önerdiği gibi durum her zaman böyle olmayabilir. Bartlett, normallik ve anormallik kavramlarının oldukça karmaşık olduğunu ve toplumlar tarafından yanlış anlaşıldığını öne sürüyor. Barlett'e göre, 'normallik standardını kullanmaya devam etmek sadece bir hata değil, aynı zamanda türümüzün yıkıcı eğiliminin devamını da teşvik ediyor.' Bu bağlamda 'normallik' ve 'anormallik', farklı sosyal, kültürel ve politik parametreler içermesi ve bunların farklı şekilde yorumlanabilmesi nedeniyle oldukça göreceli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Doris Lessing'in Beşinci Çocuk ve Dünyadaki Ben adlı eserlerinde aidiyet ve normallik kavramlarını araştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the rising of statistics around 1840, people, especially in Western societies have tended to describe those who behave in accordance with the majority as normal, and those who think or behave differently than the majority as abnormal. Being normal or abnormal, or in other words being labeled with these terms, has affected individuals' place in society directly; in some instances being 'abnormal' is thought to be the equivalent of having a corrupted psychology.However, this may not be the case as suggested by Steven James Bartlett in his book Normality Does not Equal Mental Health. Bartlett suggests that the terms of normality and abnormality are quite complex and misunderstood by societies. He proposes that 'to continue to employ the standard of normality is not only a mistake, it [also] fosters the continuation of our species' destructive propensity.' According to Barlett such 'psychiatric labeling sanctions society to set the limits on an individual's acceptability to his or her community.' In this context, 'normalcy' and 'abnormalcy' appear to be quite relative terms, as they include different social, cultural and political parameters, all of which can be interpreted differently. Specific interpretations of 'normalcy' and 'abnormalcy' only make sense within specific environments. For example, a society may deem certain behaviours to be within normality when practiced in the home environment – one may sing loudly, interact with the television, and walk around in their pyjamas. This study aims to investigate the concepts of belonging and normality in Doris Lessing's works The Fifth Child and Ben in the World.