Koroner yavaş akım hastalarında arteriyel sertlik ve subfoveal koroid kalınlığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 824015
  2. Yazar: ZEKERİYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım fenomeni patofizyolojisi tam anlamıyla netlik kazanmamış, tedavi ve takip planlamasında klinisyenlerin belli bir görüş birliğine varamadığı ancak her kardiyoloğun çok sık olmasa da rastladığı bir durumdur. Koroner yavaş akım fenomeninin sadece koroner arterleri değil tüm arteriyel sistemi ilgilendiren bir olay olabileceği hipotezini doğrulamak için çalışmamızda koroner yavaş akımı olan hastalarda periferik arter sertliği ve gözün en yoğun vasküler tabakası olan koroid tabakası kalınlığı değerlendirilmiş ve koroner akımı normal olan bireylerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın amacı koroner yavaş akım ile periferik arter sertliği ve koroid tabakası kalınlığı arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Metod: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde, herhangi bir endikasyondan ötürü koroner anjiyografi yapılan ve düzeltilmiş TIMI kare sayısına (cTFC) göre koroner yavaş akım tanısı konulmuş 50 ardışık hasta ile yine herhangi bir endikasyondan dolayı koroner anjiyografi yapılan ve normal koroner arterlere sahip, 25 hasta kontrol grubu olarak alınmıştır. Her iki grubun da demografik özellikleri, laboratuvar ve ekokardiyografi sonuçları kaydedilmiştir. Tüm hastaların arteryel sertlik parametreleri noninvaziv yöntem ile değerlendirilmiş ve EDI-OCT (Enhanced depth imaging optical coherence tomography) prosedürüne uygun bir şekilde koroid kalınlıkları ölçülmüştür. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu genel demografik ve klinik özellikleri, temel laboratuvar değerleri ve temel ekokardiyografi parametreleri yönünden benzerdir. Koroner yavaş akım grubunda koroid kalınlığı her iki göz için alınan santral, medial, lateral ve ortalama ölçümlerde ince saptanmıştır. Arteryel sertlik parametrelerinden, nabız dalga hızı (PWV), koroner yavaş akımı olan hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Sonuç: Koroner yavaş akım fenomeni, sadece koroner arterleri değil, tüm arteriyel sistemi ilgilendiren bir sistemik hastalığın bileşeni olabilir. Bu hastalarda ortalama periferik arter nabız dalga hızında artma ve gözün vasküler tabakasında incelme, bu fenomenin yaygın bir damar hastalığının koroner arter bulgusu olabileceği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background: The pathophysiology of coronary slow flow has not been clearly defined and there is discrepancy in the management of the patients with this phenomenon. The phenomenon of coronary slow flow may not only affect the coronary arteries but it may also be a part of vascular problem that may affect other arteries. The aim of the study is to determine peripheral arterial stiffness and the thickness of choroid layer of the eye in patients with slow coronary flow and to explore relation between coronary slow flow and these parameters. Patients and methods: The study included 50 consecutive patients who have undergone coronary angiography for any indication at the Marmara University Pendik Training and Research Hospital and diagnosed with coronary slow flow according to corrected TIMI frame count (cTFC) , and 25 consecutive patients who have also undergone coronary angiography for any indication and were found to have normal coronary arteries. The characteristics, laboratory and echocardiographic findings of all study subjects have been recorded. Using a non-invasive method, the arterial stiffness parameters of both groups have been measured, as well as choroid thickness of both groups, using the EDI-OCT (Enhanced depth imaging optical coherence tomography) method. Results: The characteristics, laboratory and echocardiographic parameters of the patients with coronary slow flow were similar with those ofthe control group. Central, medial, lateral choroid thickness for both eyes and the mean choroid thickness is decreased significantly patients with coronary slow flow. Among the parameters of arterial stiffness, pulse wave velocity (PWV) has been found to be significantly higher in the coronary slow flow group compared to the control group. Conclusion: The phenomenon of coronary slow flow may be a component of a systemic condition that not only affects the coronary arteries but also the whole arterial system. The acceleration of average peripheral arterial pulse wave velocity in these patients, along with a thinning in the vascular layer of the eye, support the idea that this phenomenon may be a coronary finding of a common vascular disease.