Tabakalı kompozitlerde balistik darbe etkilerinin incelenmesi
Investigation of ballistic impact effects on layered composites
- Tez No: 824040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kompozitler, günlük yaşamımızda farklı alanlarda kullanım şansı bulduğu gibi, savunma alanında da düşük yoğunluk ve sağlamlık gerektiren durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu kapsamda zırhlandırma alanında aramid lifli kompozitler tercih edilirken, hafiflik gerektiren uygulamalarda karbon lifli kompozitler görev almaktadır. Bu tez kapsamında cam lifli-epoksi reçineli, karbon lifli-epoksi reçineli, Naylon 6,6 ara katkılı, bor karbür ve yüksek molekül ağırlıklı polietilen hibrit kompozit yapıların yüksek hızlı darbe altında dayanım ve sönüm özellikleri sonlu elemanlar metoduyla incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Kompozitlerin farklı kırılma kriterlerinden bahsedilmiştir. Sonlu eleman modellemesinin nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler paylaşılarak, farklı tabaka özelliklerine sahip kompozitlerin sonlu eleman çözümlerinde hangi element formülizasyonunun kullanılmasının uygun olduğu konusunda görüşler ortaya atılmıştır. Bu bağlamda hibritleşmenin önemi ortaya konmuş, oransal olarak tabakalar arası malzeme eklenmesinin, hibrit tabaka dizilimine kıyasla ne kadar etkili olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composites are used in different areas in our daily life, as well as in the defense field, they are often preferred in situations where low density and durability are required. In this context, while aramid fiber composites are preferred in the field of armoring, carbon fiber composites are used in applications that require lightness. In this thesis, the strength and damping properties of hybrid composite structures with glass fiber-epoxy resin, carbon fiber-epoxy resin, Nylon 6,6, boron carbide and ultra high molecular weigth polyethylene intercalation were investigated and compared with the finite element method. Different fracture criteria of composites are mentioned. By sharing information on how finite element modeling is done, opinions were put forward about which element formulation is appropriate to use in finite element solutions of composites with different layer properties. In this context, the importance of hybridization has been revealed, and how effective the proportional addition of material between layers is compared to the hybrid layer array has been explained.