Virtual Prototypes of different Galileo/GPS Correlation Engines in System-C
Farklı Galileo/GPS İlinti Motorları için System-C Dilinde Sanal Prototipler
- Tez No: 824065
- Danışmanlar: PROF. DR. AXEL HUNGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Duisburg-Essen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Galileo navigasyon sisteminin gelişi ile uydu navigasyon sistemleri gelişecek ve kullanımları yaygınlaşacaktır. Galileo ve GPS ortak bir taşıyıcı frekans kullandığından ikili-modlu bir alıcının kullanılması mümkündür. İki sistemin birlikte kullanılması alıcı tarafından görülen uyduların sayısını arttıracağından sistemin doğruluğunu da arttıracaktır. Galileo sisteminin 2010 yılında tam olarak operasyonel olacağı duyurulmuştur ve dolayısıyla Galileo alıcısı olan bir ürün bulunmamaktadır. Galileo/GPS alıcısının sanal bir prototipinin tasarlanıp kodlanması olası donanımların analizi ve geliştirilmesi için de yardımcı olacaktır. Sözü edilen ikili modlu alıcının implementasyonu için farklı yaklaşımlar mümkündür. Geleneksel bir mimari GPS alıcıları için halihazırda kullanılmaktadır. Yenilikçi yaklaşım olan diferansiyel ilintileme algoritması ortalamada 1.5 dB'lik hassasiyet artışı yaratabilmektedir. Her iki ilintileme yöntemi de bu çalışmada implement edilmiştir. Bunun için SystemC kullanılmıştır. SystemC sonraki kullanımlar için esnek bir altyapı sunmaktadır. C++ dilini kullanarak kodlandığından benzetimlerin hızlı yapılması da mümkündür.
Özet (Çeviri)
The introduction of the Galileo navigation system will improve and foster the civil use of the satellite navigation systems. Since Galileo and GPS use a common carrier frequency for signal transmission, using a dual-mode receiver is possible. This would also improve the accuracy of the positioning as the higher the number of satellites in sight, the higher the accuracy. Galileo is announced to be fully functional in 2010, and naturally there are no Galileo receivers in the market yet. The implementation of a virtual prototype of a Galileo/GPS receiver can help to analyse and develop the potential hardware. For the implementation of such a dual-mode receiver, there are different approaches possible. The conventional algorithm is already used for GPS receivers. The novel approach, differential correlation algorithm, has a sensitivity gain of 1.5dB in average. Both of the correlation techniques are implemented in this work. SystemC is used for the implementation of the algorithms. SystemC offers flexibility for further use and being based on the C++ programming language, it allows fast simulations.