Öğretmenlerin mesleki değerleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Konya örneklemi)
Examining the relationship between professional values and professional professionalism of teachers (Konya sample)
- Tez No: 824066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin mesleki değerleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Konya ilinde görev yapmakta olan 403 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenlerin mesleki değerleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İlköğretim Öğretmenlerine Yönelik Mesleki Değerler Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, pearson moment çarpım korelasyonu, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin mesleki değerlerinin ve mesleki profesyonelliklerinin yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, öğretmenlerin mesleki değerleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişki incelenmiş, aralarında pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin mesleki değer düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between teachers' professional values and professional professionalism. The sample of the research constitutes 403 teachers working in Konya province. Relational screening model was used to determine the relationship between teachers' professional values and professional professionalism.“Personal Information Form”,“Professional Values Scale for Primary Teachers”,“Professional Professionalism Scale of Teachers”was used as data collection tools. Descriptive statistics, pearson moment product correlation, independent sample t test, one-way variance analysis, simple linear regression analysis were used in the data analysis process. As a result of the analyzes, it was found that the teachers have a high level of professional value and professional professionalism. The relationship between the professional values of the teachers and their professional professionalism has been examined, and it has been determined that there is a positive and moderate relationship between them. In line with the analyzes made, it was seen that the professional professionalism of teachers is a meaningful predictor of professional value levels.