Isolation and diagnosis of some bacteria and fungi from the nasal cavity in hospitals workers (Kirkuk city)
Hastane işçilerinde nazal boşluğundan bazı bakteri ve mantarların izolasyonu ve teşhisi (Kırkük şehri)
- Tez No: 824074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Kasım 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında Kerkük şehir hastanelerinde çalışan (24-≥61 yaş) yaştaki kişilerden (burun boşluğu) 219 örnek toplanmıştır. Burundan erkeklerde ortalama 136 (%62,1) ve kadınlarda 83 (%37,9) olmak üzere toplam 219 örnek alındı. Sonuçlar, (%10 KOH çözeltisi kullanılarak) doğrudan mikroskop altında 219 numunenin incelenmesinden sonra toplam 92 numunenin pozitif olduğunu, 127 numunenin ise negatif olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre mantar enfeksiyonu 41-50 yaş arası kişilerde daha sık görülürken, 51-60 yaş arası kişilerde daha az görülüyordu. Üreaz üretiminde A. Niger %12,9 ile, A. Fumigatus'u %40 takiben ikinci sırada yer aldı. Aspergillus türü ise en düşük oranda üreaz üretmiştir (%24,2). Tüm Aspergillus izolatları hemolizin üretebilir. Sonuçlar A. niger'in %14,1'lik bir oranla ikinci olduğunu ve A. fumigatus'u %32,8 ile takip ettiğini gösterdi. Aspergillus türleri %31,2 ile en az miktarda hemolizin üretmiştir. Anterior ve posterior ITS1 hedef bölgesini büyütmek için global primerler, Aspergillus'un lokal izolatlarından ekstrakte edilen DNA'yı teşhis etmek amacıyla bu bölgedeki farklı mantar izolatları arasında genetik bilgiyi araştırmak için tanınmış bir taksonomik işaretçi olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 219 samples were collected from people (nose cavity) aged (24-≥61 years) who worked in Kirkuk city hospitals from November 2021 to April 2022. A total of 219 samples were taken from nose, with an average of 136 (62.1%) samples for males and 83 (37.9%) for females. The results showed that 219 swabs were examined under microscope (using 10% KOH solution) showed 92 positive and 127 negative for fungi. According to the results, fungal infection was more common among people aged 41-50 years, while it was less common among people aged 51-60 years old. For urease production, A. niger came in second with a percentage of 12.9%, trailing A. fumigatus by 40%. While Aspergillus species, which produced urease at the lowest rate (24.2%). All Aspergillus isolates can produce hemolysin. The results showed A. niger came in second with a percentage of 14.1%, trailing A. fumigatus by 32.8%. Aspergillus species produced the least amount of hemolysin, at 31.2%. Global primers to amplify the anterior and posterior ITS1 target region were selected as a recognized taxonomic marker to search genetic information among different fungal isolates in this region with the aim of diagnosing DNA extracted from local isolates of Aspergillus.