Branding of Turkish Coffee House Experience in Europe
Türk Kahvehane Deneyiminin Avrupa'da Markalaşması
- Tez No: 824091
- Danışmanlar: DR. YOUNGOK CHOİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Brunel University London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk kahvehane için bir marka modeli oluşturmak ve Avrupa'da marka deneyimi tasarlamaktır. Araştırma, marka stratejileri, marka deneyimi, deneyim tasarımı, Türk ve Avrupa kahvehane kültürü alanında gerçekleştirilecek ve temel soruya cevap vermek için tasarlanmıştır:“Avrupa Pazarı'nda Türk kahvehane markası için nasıl bir marka deneyimi ve marka stratejisi tasarlanabilir?”Bu araştırmada Türk kahvehane deneyiminin Avrupa kahvehane pazarındaki boşluğu dolduracak nitelikte olduğu ve Avrupa müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabileceği gösterilmektedir. Bu göstermek için nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, Türk kahvehane markaları için etkili bir marka stratejisi geliştirmek ve marka deneyimi tasarımına dayalı bir çerçeve oluşturmaktır, marka modeline dayalı. Bu amaca ulaşmak için, Avrupa kahvehane pazarının derinlemesine anlaşılması, Türk kahvehane kültürünün özellikleri ve mevcut literatür taramalarından ilgili marka ve tasarım teorilerinin bilinmesi gerekmektedir. Amaç: Avrupa pazarında Türk kahvehaneleri farklılaştırmak için başarılı bir marka stratejisi geliştirmek. Hedefler: • Avrupalı tüketicilerin ihtiyaçlarını, tercihlerini, isteklerini ve motivasyonlarını araştırmak. • Avrupalı kahvehanelerin karşılaştığı tasarım kaynaklı sorunları belirlemek. • Avrupalı kahvehane müşterilerinin tüketim davranışlarını incelemek. • Avrupalı kahve tüketicilerinin dikkatini çeken tasarım unsurlarını tanımlamak. • Türk kahvesi ve Türk kahvehane deneyimleri için tasarım odaklı bir marka stratejisi oluşturmak. Ana Araştırma Sorusu: Avrupa pazarında Türk kahvehane markaları için nasıl bir marka deneyimi ve marka stratejisi geliştirilebilir? Metodoloji: Başarılı bir marka stratejisi ve marka deneyimi oluşturmak için çeşitli nitel ve nicel araştırma araçları kullanılmaktadır. Avrupalı kahvehane pazarının karşılaştığı sorunları, kahvehane müşterilerini ve tasarım eksikliklerini incelemek için ikincil araştırma araçları kullanılır. Ayrıca ilgili marka ve deneyim yöntemleri incelenir. İkincil araştırma için literatür taramaları ve vaka çalışmaları yapılmaktadır. Mülakatlar, gözlemler ve müşteri yolculuğu analizi kullanılmıştır birincil araştırma için. Araştırma Metodları Sonuçları ve Bulguları: Bu bölüm, birincil ve ikincil araştırma araçlarının sonuçlarını değerlendirir. Literatür taramaları, araştırma tasarımı ve temel markalama unsurları hakkında bilgi sunar. Vaka çalışmaları, Batı ve Avrupa kahvehane pazarları ve tüketici tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi sağlar. Mülakatlar, üç kategoriye ayrılır: profesyoneller 1 (kahve satan franchising şirketleri), profesyoneller 2 (kahvehane şirketleri) ve Avrupalı tüketiciler. Bu yöntemler, Türk kahve kültürünün potansiyel değerini ve Avrupa pazarında fark yaratmak için tasarım unsurlarını, ayrıca Avrupalı tüketicilerin tercihlerini belirlemek için bilgi sunar. Veri toplama, farklı Avrupa başkentlerinde (Londra, Prag, Bratislava ve Viyana) ve İstanbul'da gerçekleştirilir ve tasarım unsurları hakkında bilgi toplamada araştırmacıya yardımcı olur. İki kültür arasındaki mevcut kahvehane deneyim farklarını anlamak için Londra'daki Café Costa ve İstanbul'daki Kahve Dunyasi'nda karşılaştırmalı bir müşteri yolculuğu analizi yapılır. Tartışma ve Tavsiye: Bu bölüm, Türk kahvehane markaları için başarılı bir marka ve deneyim tasarımı oluşturmak için birincil ve ikincil araştırma yöntemlerini tartışır ve değerlendirir. Marka stratejisinin aşamaları ve marka modelleri ile ilişkisi detaylı bir şekilde açıklanır ve deneyimin tasarımı görsel öğelerle açıklanır. Türk kahvehane markaları için oluşturulan marka modeline dayalı olarak müşteriler için daha iyi bir marka deneyimi yaratmak için öneriler sunulur. Sonuç: Sonuç bölümü proje özetini sunar, marka modelini, sonuçları ve marka deneyimi tasarımı çerçevesini özetler. Araştırmanın sonunda Avrupa kahve evi tüketicilerinin sorunlarını çözecek Türk kahvehanelerinin kimlikleri netleştirilecektir. Bu bulgulara göre marka modeli oluşturulacak ve marka deneyimi tasarlanacaktır. Marka stratejisi ve marka deneyimi çerçevesi kahvehane şirketlerine ve kahvehane tüketicilerine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to create a brand model and to design brand experience for Turkish coffee houses in Europe. The research will be made at the field of brand strategies, brand experience, experience design, Turkish and European coffee house culture to answer the key question“How can a brand experience and brand strategy be designed for Turkish coffee house brand in the European Market?”At this research it is demonstrated that Turkish coffee house experience have the qualification to fill the gap of European coffee house market and to satisfy the needs of European customers. In order to demonstrate it qualitative and quantitative research methods are use. At the end of the research Turkish coffee houses identities which will solve the problem of European coffee house consumers are clarified. According to those findings brand model will be created and Brand experience will be designed. Brand strategy and brand experience framework will benefit to coffee house companies and coffee house consumer. The primary objective of this research is to develop an effective brand strategy for Turkish coffee house brands and establish a framework for brand experience design, rooted in the brand model. To achieve this, a comprehensive understanding of the European coffee house market, the characteristics of Turkish coffee house culture, and relevant brand and design theories from existing literature reviews is necessary. Aim: To devise a successful branding strategy for Turkish coffee houses, differentiating them in the European market. Objectives: • Investigate the needs, preferences, desires, and motivations of European consumers. • Identify design-related challenges faced by European coffee houses. • Examine the consumption behaviors of European coffee house patrons. • Identify design elements that capture the attention of European coffee consumers. • Create a design-focused branding strategy for Turkish coffee and Turkish coffee shop experiences. Key Research Question: How can a brand experience and brand strategy be developed for Turkish coffee house brands in the European market? Methodology: To formulate a successful brand strategy and brand experience, a range of qualitative and quantitative research tools are employed. Secondary research tools are used to investigate the challenges faced by the European coffee house market, coffee house consumers, and design gaps. Additionally, relevant brand and experience methods are examined. For secondary research, literature reviews and case studies are conducted. Interviews, observations, and customer journey analysis are employed for primary research. Results and Findings of Research Methods: This section evaluates the outcomes of primary and secondary research tools. Literature reviews provide insights into research design and key branding elements. Case studies offer information about the Western and European coffee house markets and consumer consumption habits. Interviews are categorized into three parts: professionals 1 (franchised coffee-selling companies), professionals 2 (coffee house companies), and European consumers. These methods yield information about the potential value of Turkish coffee culture and design elements to distinguish it in the European market, as well as European consumers' preferences. Data collection is also conducted in four different European capitals (London, Prague, Bratislava, and Vienna) and Istanbul to gather information about design elements. A comparative customer journey analysis is carried out at Café Costa (London) and Kahve Dunyasi (Istanbul) to understand the differences in the current coffee house experiences between the two cultures. Discussion and Recommendation: This section discusses and evaluates the primary and secondary research methods to create a successful brand and experience design for Turkish coffee house brands. The stages of brand strategy and the connection to brand models are explained in detail, and the design of the experience is clarified with visual aids. Recommendations are provided based on the brand model developed for Turkish coffee house brands to enhance the brand experience for customers. Conclusion: The conclusion section summarizes the project, outlining the brand model, results, and the framework for the brand experience design.