Orta Anadolu'da önemli patates ekiliş alanlarında ve diğer bazı bitkilerde görülen Rhizoctonia solanı (Thanatep horus cucumeris (Frank) donk)'nin anastomosis gruplarının tespiti ve bu grupların patateste ...
The Identification of rhizoctonia solani kühn (Thanatephorus cucumeris (Frank) Donk) anastomosis groups collected on potato and some other crop in central Anatolia region, their pathogenicity and chemical control on potato
  1. Tez No: 9414
  2. Yazar: GÜLAY TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ ORTA ANADOLU'DA ÖNEMLİ PATATES EKİLİŞ ALANLARINDA VE Dİ?ER BAZI BİTKİLERDE GÖRÜLEN Rhizactonia salani Kühn (Thanatephorus cucumeris (Frank) Donk)'NİN ANABTOMOSİS GRUPLARININ TESPİTİ VE BU GRUPLARIN PATATESTE PATOJENİSİTELERİ İLE KİMYASAL MÜCADELESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Gülay TUNCER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1990, Sayfa: 166 Jüri : Prof. Dr. Yıldız NEMLİ Prof. Dr. Ersin ONOÖUR Bu araştırmada, Orta Anadolu bölgesi illerinde, arpa, buğday, patates, biber, domates, nohut, fasulye, soya fasulyesi, tütün, şeker pancarı, yonca, havuç, karanfil ve topraktan elde edilen 153 adet Rhizoctania salani Kühn izolatının AG-2 Tip-1, AG-3, AG-4, AG-5, AG-6 ve AG-8 almak, üzere 6 farklı anastomosis grubuna ayrıldığı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu anastomosis gruplarının PDA ortamında gelişme özellikleri; ' 16, 20, Zk, 28, 32 ve 36 C' lerde günlük gelişme hızı; lif kalınlığı; bir hücredeki çekirdek sayısı; thiamin isteği; miselin % azat ve amino asit miktarları; jel elektroforez tekniği ile protein diyagramlarının durumu ortaya konulmuştur. Elde edilen tüm izolatlar ile patateste, patatesten elde edilen izolatlar ile buğday, arpa, fasulye, yonca ve şeker pancarında patojenisiteleri incelenmiştir. Ayrıca patateste R. salani' nin meydana getirdiği Gövde kanseri ve siyah siğil hastalığına karşı yapılan kimyasal mü cadele çalışmalarında denemeye alınan preparatlardan Tolcof los-methyl Oxycarbaxin, Carbaxin + Thiram ve Iprodione'nin % 80 'in üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Rhizactonia salani, anastomosis grupları, -patajenisite, mücadele.
Özet (Çeviri)
ıv ABSTRACT PhD Thesis THE IDENTIFICATION OF Rhizactania solani Kühn (Thanatephorus cucumeris (Frank) Donk) ANASTOMOSIS GROUPS COLLECTED ON POTATO AND SOME OTHER CROP IN CENTRAL ANATOLIA REGION, THEIR PATHOGENICITY AND CHEMICAL CONTROL ON POTATO Gülay TUNCER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1990, Page: IBS Jury: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Yıldız NEMLİ Prof. Dr. Ersin ONOSUR This research has shown that 153 Rhizoctonia salani Kühn isolates collected on barley, wheat, potato, green pepper, tamato, chickpea, green bean, SDJa, tobacco, sugar beet, alfalfa, carrot, carnation and from soil in the Central Anatolian Region, fell into six different anastomosis groups: AG-2 type 1, AG-3, AG-4, AG-5, AG-S, and AG-8. These groups were studied for growth type in PDA, daily growth rates at IS, 20, 2k, 28, 32 and 36 C, hyphal width, number of nuclei per cell, thiamine reguirement, percent nitrogen and amino acid amount in mycelia, and protein banding through jel elechroph- resis» All isolates collected were investigated for their patho genicity on potato, and potato collected isolates on wheat, barley, green bean, alfalfa, and sugar beet. R^ salani induced diseases such as“Stem canker and black-scurf”were examined for their response to chemical control as well. It has been found that chemicals used in the study: Tolcoflos-methyl, Oxycarboxin, Carboxin + Thiram and Iprodione effectively controlled these disease for more than 80 % of the time. Hey wards: Rhizoctonia solani anastomosis groups, pathogenicity, disease control.