TNTZ atıklardan üretilen TiZrCrNb0.3Ta0.07 yüksek entropi alaşımının biyoaktivite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the bioactivity properties of TiZrCrNb0.3Ta0.07 high entropy alloy produced from TNTZ waste
  1. Tez No: 824093
  2. Yazar: HARUN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr (TNTZ) bileşimine sahip biyomalzeme atıkları hammadde olarak kullanılmıştır. Bu atıklar kullanılarak TiZrCrNb0.25Ta0.05 bileşimine sahip yüksek entropili alaşım üretilmiştir. Çok bileşenli veya diğer adıyla Yüksek Entropili Alaşımların keşfi, alaşımların gelişiminde önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda, yüksek entropili alaşımlar üzerinde dünya çapında geniş çaplı araştırmalar gerçekleştirilmiştir ve bu çalışmalar giderek artmaktadır. Havacılık, uzay, otomotiv ve makine imalat gibi pek çok sektörde güçlü bir alternatif olma potansiyeline sahip olan bu alaşımlar için önemli uygulama alanlarından birisi de biyomalzeme alanıdır. Bu kapsamda, bu tez çalışmasında, toksik etki göstermeyen Ti, Nb, Ta, Cr ve Zr elementleri kullanılarak geliştirilen yüksek entropi alaşımlar, in-vitro degradasyon, iyon salınımı ve biyoaktivite özellikleri bakımından ticari TNTZ alaşımları ile karşılaştırılmış ve alternatif biyomalzeme olma potansiyeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, biomaterial wastes with Ti-29Nb-13Ta-4.6Zr (TNTZ) composition were used as raw materials. Using these wastes, a high entropy alloy with TiZrCrNb0.25Ta0.05 composition was produced. The discovery of multicomponent or High Entropy Alloys is considered an important milestone in the development of alloys. In recent years, extensive research has been carried out on high entropy alloys around the world and these studies are increasing. One of the important application areas for these alloys, which has the potential to be a strong alternative in many sectors such as aviation, space, automotive and machine manufacturing, is the field of biomaterials. In this context, in this thesis, high entropy alloys developed using non-toxic Ti, Nb, Ta, Cr and Zr elements were compared with commercial TNTZ alloys in terms of in-vitro degradation, ion release and bioactivity properties and their potential as alternative biomaterials were discussed.