Sürdürülebilir su yönetimi kapsamında su ayak izi ve tekstil endüstrisinde bir örnek uygulama
Water footprint within the scope of sustainable watermanagement and an example application in textile industry
  1. Tez No: 824094
  2. Yazar: YASEMİN BAŞKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÇALIŞKAN ELEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmada, sürdürülebilir yaşam standartlarını sağlamak amacıyla su kullanımını kontrol altında tutmak için yaygınlaşan su ayak izi hesaplamalarının örnek bir tekstil endüstrisi üzerinde uygulanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasının su verileri kullanılarak, su ayak izi bileşenleri hesabı ile küresel standartta su ayak izi değerlendirmesi yapılmıştır. Su ayak izi hesaplanırken elektrik, enerji, yakıt gibi fonksiyonlar hesaplamalara dahil edilmemiştir. Ürünlerin tedarik zinciri su ayak izi hesaplanırken pamuk ve polyester ürünü için bazı varsayımlarda bulunulmuştur. Hesaplamalar yapılırken literatür araştırmaları sonucunda elde edilen bazı verilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to apply water footprint calculations, which have become widespread in order to keep water use under control in order to ensure sustainable living standards, on a sample textile industry. In this context, a global standard water footprint assessment was made by using the water data of a textile factory operating in the Bursa Organized Industrial Zone, with the calculation of water footprint components. While calculating the water footprint, functions such as electricity, energy and fuel are not included in the calculations. While calculating the supply chain water footprint of the products, some assumptions were made for the cotton and polyester product. While making the calculations, some data obtained as a result of literature research were used.