Çiftçi örnekleminde psikolojik sağlık taraması ve etkili stresörlerin belirlenmesi
Psychological health screening and identification of effective stressors in farmer sample
- Tez No: 824147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Ziraat, Public Health, Psychology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada çiftçi örnekleminde psikolojik sağlık taraması yapmak, çiftçilerin psikolojik sağlık durumlarını etkileyen faktörlere dair bilgi edinmek ve çiftçilerin yaşamlarında etkili stresörleri belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 441 çiftçi oluşturmaktadır. Veri toplama süreci Amasya, Edirne, Konya ve Adana illerinde yüz yüze yürütülmüş olup bir kısım veri çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada Demografik Form, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Çiftçilerde Stres Oluşturucu Faktörler Formu, Kısa Semptom Envanteri, Stres Belirtileri Ölçeği ve Araştırmacı Günlükleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş olup frekans analizi, bağımsız örneklem t-testi, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çiftçilerde stres oluşturan en etkili faktörler ekonomik ve doğal etkenler olarak bulunmuştur. Cinsiyet, çocuk kaybı, tarımsal ilaçlamada kişisel koruyucu ekipman kullanımı gibi çeşitli demografik özelliklere göre yapılan analizlerin sonuçları stres, anksiyete, depresyon ve somatizasyon düzeylerinde bu özelliklere göre farklılıklar olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular literatür bulguları ile ele alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to perform psychological health screening in farmer sample, to obtain information about the factors affecting the psychological health status of farmers and to determine the stressors that affect the lives of farmers. The sample of the study consisted of 441 farmers. The data collection process was conducted face-to-face in Amasya, Edirne, Konya and Adana provinces and some data were collected through online questionnaires. Demographic Form, Semistructured Interview Form, Form of Stress Factors in Farmers, Brief Symptom Inventory, Stress Symptoms Scale and Research Diaries were used in the study. The data obtained were analyzed with SPSS 26.0 program and frequency analysis, independent sample t-test, Pearson correlation coefficient and one-way analysis of variance were used. According to the results obtained, economic and natural factors were found to be the most effective factors causing stress in farmers. The results of the analyses conducted according to various demographic characteristics such as gender, loss of children, use of personal protective equipment in agricultural spraying show that there are differences in stress, anxiety, depression and somatization levels according to these characteristics. The findings were discussed with the findings of the literature.