Acil serviste ultrason kılavuzluğu veya anatomik işaretler kılavuzluğunda gerçekleştirilen santral venöz kateterizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of ultrasound guided and anatomical landmark guided central venous catheterization in the emergency department
- Tez No: 824174
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tıbbın çeşitli dallarında olduğu gibi acil servislerde de santral venöz kateterizasyon sık uygulanan bir işlemdir.Bu çalışmada acil servis hastalarında anatomik işaretleme kılavuzluğu ile ultrason (USG) kılavuzluğunda gerçekleştirilen santral venöz damar yolu (SDY) girişimlerini uygulama kolaylığı, uygulama süresi ve komplikasyonlar yönünden karşılaştırmayı amaçladık.Kliniğimiz acil servis kırmızı alanında Ocak 2012- Mart 2013 tarihleri arasında SDY uygulaması yapılmış 220 acil servis hastasını, geriye dönük olarak hasta izlem formu ve epikrizlerinden inceledik. Santral venöz kateterizasyon uygulanan hastalar;U grubunda ultrason kılavuzluğunda, A grubunda anatomik işaretler kılavuzluğunda olarak iki gruba ayırıldı. Hastalara ait hasta izlem formu ve epikrizler incelenerek yapılan girişim sayısı ve süresi, hastaların demografik verileri ve komplikasyonlara ulaşıldı ve kaydedildi. Gruplar arasında demografik özellikler bakımından belirgin bir fark yoktu. Başarılı kateterizasyon bakımından deneme sayısı istatiksel olarak USG ile kateter takılan grupta (%93,9), USG'suz anatomik işaretleme yöntemi ile kateter takılan gruba göre(%30,4)anlamlı olarak daha düşük saptandı. Başarılı kateterizasyon için geçen süre USG İle kateter takılan grupta(%85,7),USG'suz anatomik işaretleme yöntemi ile kateter takılan gruba göre(%38,0) anlamlı oranda kısaydı. Komplikasyonlar bakımından komplikasyonların tamamı ultrasonsuz kateter takılan grupta saptandı.
Özet (Çeviri)
Like in many fields of medicine, central venous catheterization (CVC) is a procedure frequently used in the emergency department (ED). In this study, we aimed to compare the ultrasound (USG) guided and the anatomical landmark-guided central venous procedure in terms of ease of application, the procedure duration, and the complications of the procedure, in emergency service patients.We retrospectively reviewed 220 ED patients who underwent CVC application in the ED red area of our clinic between January 2012 and March 2013, using patient follow-up forms and epicrisis. Patients who underwent CVC were divided into two groups as ultrasound-guided in Group U and anatomical landmark-guıded in Group A. The number and duration of interventions, demographic data of the patients and complications were obtained and recorded by examining the patient follow-up forms and epicrisis of the patients.There was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics. In terms of successful catheterization, the number of attempts was found to be statistically significantly lower in the Group U (93.9%) than in the Group A (30.4%). The time taken for successful catheterization was significantly shorter in the Group U (85.7%) compared to the Group A (38.0%). In terms of complications, all of the complications were detected in the anatomical landmark-guıded group.