12 haftalık batonlu yürüyüş egzersizinin 10-12 yaş grubundaki çocuklarda fiziksel, fizyolojik, motorik ve bazı sağlık parametreleri üzerine etkisi
Effects of 12-week nordic walking exercise on physical, physiological, motoric and some health parameters of children in 10-12 ages
- Tez No: 824175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 haftalık batonlu yürüyüş egzersizinin 10-12 yaş grubundaki çocuklarda fiziksel, fizyolojik, motorik ve bazı sağlık parametreleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya, yaş ortalamaları 11.4±0.06 olan Batonlu Yürüyüş Grubu (BYG, n=60), Yürüyüş Grubu (YG, n=51) ve Kontrol Grubu (KG, n=66) olmak üzere 80 kız 97 erkek toplam 177 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma protokolü, 12 hafta boyunca haftada 3 gün, 30 dakikalık batonlu yürüyüş ve yürüyüş egzersiz programını kapsamaktadır. Çocukların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi (BKI), vücut yağ oranı ve yağsız vücut kitlesi ölçüldü. Motorik özelliklerinin tespitinde, 30 saniye mekik-şınav-ters mekik, esneklik, durarak uzun atlama, sağ-sol kavrama kuvveti, barfiks asılı kalma asılı kalma, statik denge, t-çeviklik, 20m mekik koşusu ve 30m sürat testleri ön test ve son test şeklinde uygulandı. Veriler istatiksel olarak SPSS 23 programında değerlendirilerek, Grup içi ön test ve son testler arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için Paried Samples T test uygulandı. Gruplar arasındaki ilişkinin tespitinde Tek yönlü ANOVA-TUKEY testi uygulandı ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak seçildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of 12-week Nordic Walking exercise on physical, physiological, motoric and some health parameters in children aged 10-12 years. A total of 177 children, 80 girls and 97 boys, including the Nordic Walking Group (NWG, n=60), the Walking Group (WG, n=51) and the Control Group (C, n=66) with a mean age of 11.4 ± 0.06 participated in the study voluntarily. The study protocol includes 30 minutes of Nordic Walking and Walking exercise program for 3 days a week for 12 weeks. For measuring children's height, body weight, body mass index (BMI), body fat percentage and lean body mass was measured. In the determination of the motoric properties, 30 sec curl up, push up, reverse curl up, flexibility, standing long jump, right-left grip force, flexed arm hang, static balance, t-agility, 20m shuttle run and 30m speed test were applied. The data were evaluated statistically in SPSS 23 program. Paried Samples T test was used to determine whether there was any difference between intra-group pre-test and post-test. One-way ANOVA-TUKEY test was used to determine the relationship between the groups and a significance level of 0.05 was chosen.