Ratlarda iskemik deri fleplerinde n-asetilsistein'in etkisi
Effects of n-acetylcysteine on random skin flaps in rats
- Tez No: 824179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜLÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
N-asetilsistein (NAS) deneysel ve klinik araştırmalarda en sık kullanılan serbest oksijen radikali tutucularındandır. İskemik dokular üzerine serbest oksijen radikallerinin etkisi bilinmektedir. Bu amaçla N-asetilsisteinin iskemik deri flep modeli oluşturulan ratlarda deri flepleri üzerindeki etkileri ve iskeminin önlenebilirliği deneysel olarak araştırıldı. N-asetilsistein (NAS), bir thiol molekül mukolitik ajan olup L-sistein ve indirgenmiş glutatyonun prekürsörüdür, potent antioksidan ve antiinflamatuardır. Süperoksid–dismutaz (SOD) aktivitesini arttırmakta ve otokatalitik lipid peroksidasyonunu engellemektedir. MDA lipid peroksidasyon ürünü olan, yapılan çalışmalarda iskemi / reperfüzyon sonucunda iskemi göstergesi olarak kullanılan biokimyasal parametredir. Çalışmaya ağırlıkları 200 -250 gr. arasında olan 30 adet erişkin dişi Wistar rat alındı ve her bir grupta 15 denek olacak şekilde randomize 2 grup oluşturuldu. A grubu kontrol , B grubu n-asetilsistein grubu olarak belirlendi. Ratların sırtları derileri sağlam kalacak şekilde traş edildi ve flep alanı 2x7 cm boyutunda çizildi. B grubuna operasyondan 1 gün önce, operasyon günü ve takip eden 5 gün boyunca 300 mg/kg N-asetilsistein intramuskuler verildi. Ameliyattan sonra ratların yiyeceği ve su içmeleri serbest bırakıldı. Tez çalışmamda, postoperatif 7. günde, farelerin sırtlarındaki flep alanlarında oluşan nekroz alanları ölçülerek sonuçları kontrol ve NAS gruplarında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Postoperatif 7. gün anesteziyi takiben deri fleplerinin pedikülünden itibaren 2. ve 5. cm.' den 1 cm2 boyutunda full- thickness deri alanı alındı. Daha sonra preparat longitüdinal olarak ikiye bölündü. Yarısı alınarak MDA değerlendirmesi için alüminyum folyoya sarılarak sıvı azot tankına konuldu. Diğer yarısı ise histopatolojik değerlendirme için % 10 luk formaldehide konuldu. Alınan doku örneklerinde iskemi göstergesi olan MDA biyokimyasal parametresini çalışarak kontrol ve NAS gruplarının sonuçları istatiksel olarak karşılaştırıldı. İkinci ve beşinci cm.'lerden alınan doku örneklerinin diğer yarısıda kontrol ve NAS gruplarında histopatolojik olarak incelendi. Flepler göz önüne alındığında kontrol grubundaki ratlar, NAS grubundaki ratlarla karşılaştırıldığında makroskopik olarak daha geniş nekroz alanları izlendi. Fleplerde oluşan nekroz alan boyutu göz önüne alındığında, kontrol grubunda ortalama nekroz alanı boyutu 5.35 ( ± 1.00 ) cm2 iken, NAS grubunda ortalama 1.75 ( ± 0,82 ) cm2 olarak saptandı. Kontrol grubu ile NAS grubu karşılaştırıldığında sonuç istatiksel olarak anlamlıydı. ( p < 0,001 ) Histopatolojik açıdan flep örnekleri incelendiğinde 2. cm. kontrol grubundan alınan doku örneklerinde fleplerin tabana oturmadığı, yer yer apse odaklarının olduğu gözlemlenmektedir. PMNL ' ler sayıca bazı bölgelerde çok artmış fibroblast aktivasyonunun henüz başlamadığı ve minimal fibroblast infiltrasyonunun olduğu görülmüştür. Bu flep örnekleri NAS 2.cm.' den alınan flep örnekleri ile karşılaştırıldığında 2. cm.' de yoğun neoanjiogenezis odakları vardır. Fibroblast yoğunluğu çok artmış, yer yer makrofajlar seçilmektedir. PMNL sayısı oransal olarak azdır. Kollajen bantların yoğunluğu dikkat çekmektedir. Sonuç olarak kontrol grubunun yara iyileşmesi sürecinde henüz erken safhada ve yara iyileşmesinde geçikme olduğu görülmektedir. NAS grubu ise yara iyileşmesi aşamalarının daha ileri evrelerini göstermektedir. ( Şekil 15,16 ) Benzer şekilde 5. cm.' den alınan kontrol ve NAS flep örneklerinde daha distalde olduğu için iskemik etkiler daha belirgindir; fakat NAS grubunda kontrol grubunda gözlenmeyen fibroblastik aktivite, az da olsa anjiogenezis odakları burada da gözlenmektedir. Fleplerden alınan doku örnekleri iskemi göstergesi olan MDA biyokimyasal parametresi açısından değerlendirildiğinde; İkinci cm.' den alınan doku örneklerinde MDA değeri kontrol grubunda ortalama 2.54 ± 0.67 nmol / g doku iken, NAS grubunda ortalama 2.00 ± 0.45 idi. İkinci cm.'den alınan doku örneklerinde kontrol grubu ile NAS grubu karşılaştırıldığında sonuçlar istatiksel olarak anlamlıydı ( p=0,017 ) Beşinci cm.'den alınan doku örneklerinde MDA ( Malondialdehid ) değeri kontrol grubunda ortalama 2.74 ± 0.67 nmol / g doku iken, NAS grubunda ortalama 2.06 ± 0.37 nmol / g idi. Beşinci cm.'den alınan doku örneklerinde kontrol grubu ile NAS grubu karşılaştırıldığında sonuçlarda istatiksel olarak anlamlıydı ( p=0.002 ). NAS' ın iskemik deri flepleri üzerine olumlu etkisinin oksijen radikallerini azaltması; antiiflamatuar etkisi, anjiogenesisi uyarması; reperfüzyon hasarı üzerine olan olumlu etkileri, mikrosirkülasyon üzerine olan olumlu etkisi ve fibroblastik aktiviteyi uyarması gibi mekanizmalardan biri veya birkaçı ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective; The purpose of this study was to reveal the effect of N-acetylcysteine (NAC) on random-skin flaps in rats. Introductio; N-acetylcysteine is an agent among free radical scavengers which is used primarily as a mucolitic agent. Experimental studies have demonstrated protective effects of NAC on hepatic, renal, lung, and intestinal injuries. Methods. Wistar female rats were divided into 2 groups (control and NAC group), and the NAC group received intramuscular injections for 7 days. Flaps were raised on day 2 and rats were sacrified on day 7. Skin samples from the second cm and fifth cm of the skin flap were collected for biochemical and histopathological examinations. Results. The mean necrotic area ratios in the control and NAC group were 38% and 12%, respectively (P < 0.001). Malondialdehyde (MDA) levels were significantly lower in skin samples collected from the control group as compared to samples obtained from the NAC group (P = 0.002). Histopathologically, a significant increase in macrophage and fibroblast activity was observed in the NAC group. Mononuclear cell infiltration and fibroblast activity had increased, especially in samples from the fifth cm of the skin flap in the NAC group. The histopathological evaluation in the NAC group revealed protective effects of NAC. Conclusions. Treatment of rats with NAC significantly reduced flap necrosis and MDA levels.These data suggest that NAC has a protective role in flap survival and demonstrates preventive effects against flap necrosis.