Beyin cerrahisi vakalarında farklı pozisyonlara göre entdotrakeal kaf basıncı değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of endotracheal cuff pressure changes according to different positions in neurosurgery cases
- Tez No: 824180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAHAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Genel anestezi sırasında kullanılan endotrakeal tüplerin (ETT) kafının yetersiz şişirilmesi ventilasyon sırasında hava kaçağı ve aspirasyon gibi komplikasyonlara neden olurken, kafın fazla şişirilmesi postoperatif boğaz ağrısı, trakeomalazi, trakeal rüptür gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmamızda beyin cerrahi ameliyatlarında farklı cerrahi pozisyonların ( pron, supin, semi- fowler) ETT kaf basıncı üzerine etkisini ve kaf basıncı değişikliklerinin birincil olarak postoperatif boğaz ağrısı üzerine, ikincil olarak öksürük, yutma güçlüğü, ses kısıklığı üzerine etkisini ve entübasyon süresinin kaf basıncı üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Her birinde 50 hasta olmak üzere pron, supin ve semi- fowler pozisyonlarda beyin cerrahisi operasyonu geçirecek olan toplam 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Entübasyon sonrası ETT kaf basıncı manometre ile 25 cmH2O' ya ayarlanıp (T0) üç yollu muslukla transducere bağlanarak devamlı izlem sağlandı. Kaf basıncı; hastaya pozisyon verildikten hemen sonra (T1), entübasyondan sonra 30 dakika aralıklarla, pozisyon düzeltilmeden hemen önce (T18) ve ekstübasyon öncesinde (T19) kaydedildi. Hastalarda ekstübasyon sonrası, postoperatif 1. saat, 12. saat ve 24. saatlerde boğaz ağrısı VAS skoru sorgulanırken; öksürük, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda pozisyon verildikten sonra kaf basıncında sadece pron grubunda artış, diğer gruplarda azalma tespit edilmekte olup pron ve semi-fowler grupları arasındaki fark anlamlı bulunmaktadır. İzlemin devamında pron ve semi- fowler hasta gruplarında kaf basıncının zamanla azaldığı görülmektedir. Supin hasta grubunda ise kaf basıncının, başlangıç değerine göre zaman zaman arttığı ancak her üç grupta da başlangıç kaf basınçlarına kıyasla ekstübasyon öncesi kaf basınçlarının anlamlı düşük olduğu saptanmaktadır. Postoperatif 24. saatte boğaz ağrısı VAS skoru en yüksek supin hasta grubunda görülmekte olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmaktadır. Benzer şekilde postoperatif 24. saatte yutma güçlüğü semptomunun pron gruba göre supin grupta anlamlı yüksek olduğu görülmektedir. Sonuç: Hasta pozisyonunun değişimiyle ETT kaf basıncı değişebileceğinden, hasta güvenliğini sağlamak amacıyla devamlı kaf basıncı monitorizasyonunun rutin uygulamaya girmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: During general anesthesia, insufficient inflation of the cuff of endotracheal tubes (ETT) can lead to complications such as air leakage and aspiration during ventilation, while overinflation can cause serious complications such as postoperative sore throat, tracheomalacia, and tracheal rupture.In our study, we aimed to evaluate the effect of different surgical positions ( prone, supine, semi-fowler) on ETT cuff pressure during brain surgery, the primary effect of changes in cuff pressure on postoperative sore throat, the secondary effects on coughing, dysphagia, and hoarseness, as well as the effect of intubation time on cuff pressure. Materials and Methods: A total of 150 patients who had undergone neurosurgical operations in prone, supine and semi-fowler positions, 50 patients in each, were included in the study. After intubation, the ETT cuff pressure was set to 25 cmH2O with a manometer (T0) and continuously monitored with a three-way valve connected to a transducer. Cuff pressure was recorded immediately after positioning the patient (T1), at 30-minute intervals after intubation without correcting the position (T18) and before extubation (T19). Postoperative sore throat was evaluated using the visual analog scale (VAS) at after extubation, 1 hour, 12 hours and 24 hours postoperatively, while coughing, dysphagia and hoarseness were evaluated. Results: In our study, an increase in cuff pressure was observed only in the prone group after positioning, while a decrease was observed in the other groups, and the difference between the prone and semi-fowler groups was significant. During monitoring, a decrease in cuff pressure was observed over time in both the prone and semi-fowler groups. In the supine group, cuff pressure occasionally increased compared to the baseline value, but the cuff pressure was significantly lower before extubation in all three groups compared to the baseline cuff pressure. Postoperative VAS scores for sore throat were highest in the supine group at 24 hours postoperatively, and were statistically significant. Similarly, dysphagia at 24 hours postoperatively were significantly higher in the supine group compared to the prone group. Conclusion: In conclusion, since ETT cuff pressure may differ with the position of the patient, our study suggests continuous cuff pressure monitoring should be introduced into routine practice to ensure patient safety.