Gestaltung des Ausbildungskonzeptes' Beachvolleyball get involved' der Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) und ein Ausblick über den türkischen Beachvolleyball' Plaj Voleybolu-Sende Katil'
Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) 'Plaj Voleyboluna sende dahil ol' eğitim konseptinin tasarımı ve Türk plaj voleyboluna bir bakış 'Plaj Voleybolu-Sende Katıl.'
  1. Tez No: 824178
  2. Yazar: HASAN ABANOZ
  3. Danışmanlar: DR. Athanasios Papageorgiou
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Deutsche Sporthochschule Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Uluslararası Voleybol Federasyonu'nun (FIVB)“Plaj Voleybolu - sende dahil ol”eğitim programını kapsamaktadır. Bu eğitim programı ile plaj voleybolu sporunun yerel, bölgesel ve ulusal eğitmenler/antrenörler, hakemler ve ilgili ulusal voleybol federasyona bağlı oyuncuların konu kapsamında ihtiyaç duyacakları bilgilere ulaşmalarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada eğitim programında üzerinde durulan her bölüm, kurs eğitmeninin/öğretmenin/eğitici eğitmeninin teorik ve pratik içeriği daha kolay aktarmasına yardımcı olması amacıyla Türkçe çevirisi yapılan Power Point sunumlar ile desteklenmiştir. İlgili sunumlar çalışmanın arka kapağında veri taşıyıcısı olarak sunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, plaj voleybolunun çatı kuruluşu olan Dünya Voleybol Federasyonu'nun (FIVB) kökeni, yapısı ve gelişimi incelenmiştir. Akabinde plaj voleybolunun gelişimine değinilmiştir. Sonraki bölümde ise plaj voleybolunun uygulanması ve turnuva organizasyonu için örgütsel yapılar, plaj voleybolunun stratejisi ve teknik uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Özellikle bu spor branşının okullarda yaygınlaştırılması için plaj voleybolu metodolojik-didaktik açıdan küçük adımlarla eğlenceli ve okulda eğitime uygun bir şekilde sunulmuştur. Son bölümde ise Türk plaj voleybolunun yapısı, fiziki imkanları ve düzenlenen organizasyonlar, sponsorluk, spor branşına duyulan ilgi, başarı durumu, uluslararası düzeyde karşılaştırmaları içeren konular incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye plaj voleybolu uygulamaları hakkında bilirkişi bağlamında; FIVB Türkiye temsilcisi ve organizasyonlara aktif olarak katılan bir oyuncu ile röportaj yapılarak ilgili veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the“Beach Volleyball - get involved”training program of the International Volleyball Federation (FIVB). This training program is designed to facilitate local, regional and national trainers/coaches, referees and players affiliated to the relevant national volleyball federation to access the information they will need within the scope of the subject. In the study, each section of the training program was supported by Power Point presentations translated into Turkish to help the course instructor/teacher/trainer trainer to transfer the theoretical and practical content more easily. The relevant presentations are presented as data carriers on the back cover of the study. In the first part of the study, the origin, structure and development of the World Volleyball Federation (FIVB), the umbrella organization of beach volleyball, is examined. Subsequently, the development of beach volleyball is discussed. In the next section, the organizational structures for the implementation of beach volleyball and tournament organization, the strategy and technical applications of beach volleyball are examined in detail. Especially for the popularization of this sport branch in schools, beach volleyball is presented in a methodological-didactic way, in small steps, in a fun and appropriate way for education at school. In the last chapter, the structure of Turkish beach volleyball, physical facilities and organizations, sponsorship, interest in the sports branch, success status, international comparisons are examined. In this context, relevant data were collected by interviewing the FIVB Turkey representative and a player who actively participated in the organizations in the context of expert knowledge about Turkish beach volleyball practices.