Hepatosellüler karsı̇nom tedavı̇sı̇nde mı̇krodalga ablasyonun etkı̇nlı̇ğı̇ ve güvenı̇lı̇rlı̇ğı̇
  1. Tez No: 824192
  2. Yazar: FERHAT CAN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TUĞSAN BALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hepatosellüler karsinomlu hastalarda mikrodalga ablasyon tedavisinin etkinliği ve güvenirliliğini araştırmak idi. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli retrospektiv çalışmaya Mart 2013 ile Kasım 2018 arasında tümör konseyi kararı ile cerrahi tedaviye uygun olmayan, mikrodalga ablasyon işlemi uygulanmış toplam 46 ardışık hasta dahil edilmiştir. Mikrodalga ablasyon sonrası hastalar 1. ay ve sonrasında 3 aylık aralıklar ile takip edildi. Tedaviye yanıt oranları (Modified Response Evaluation Criteria in Solid Tumors'a mRECIST), genel sağ kalım süreleri, progresyonsuz sağ kalım süreleri ile komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada toplam 67 hepatosellüler karsinom nodülü bulunan 47 hasta (40'i %85 erkek) değerlendirilmiştir. Hastaların yaşları 44 ile 78 (medyan 64) arasında idi. Medyan genel sağ kalım süresi 38 ay (aralık 30-45 ay), medyan progresyonsuz sağ kalım süresi 26 ay (aralık 9-42 ay) idi. Alfa-fetoprotein değerlerine göre hastalar iki gruba ayrıldığında, alfa-fetoprotein değerlerinin genel sağ kalım süreleri üzerine etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P=0.015). Hastalar, tümör sayısına göre farklı gruplara ayrıldığında genel sağ kalım süreleri, progresyonsuz sağ kalım süreleri açısından tüm gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır (sırasıyla, P=0.01, P=0.005). Mikrodalga ablasyon tedavisi sonrası 1 hastada (%0,01) majör komplikasyon tespit edilmiştir. Sonuç: Mikrodalga ablasyon hepatosellüler karsinomlarda etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Takiplerde alfa-fetoprotein değerlerinde değişim mikrodalga ablasyon tedavisi'nin etkinliğinin bir göstergesidir. Tümör sayısı hasta seçiminde önemli bir kriterdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the efficacy and safety of Microwave ablation in hepatocellular carcinoma. Material and Methods: This single-center retrospective study included consecutive patients not suitable for surgical treatment for whose microwave ablation was performed between March 2013 and November 2018. After microwave ablation, patients were followed up at 1st month and thereafter at 3 months intervals. Treatment response rates (Modified Response Evaluation Criteria in Solid Tumors mRECIST), overall survival and progression-free survival were evaluated. Findings: In this study, 46 patients (40%  85% male) with a total of 67 tumors were evaluated. The ages of the patients were between 44 and 78 years (median 64). Median overall survival duration was 38 months (range 30-45 months), median progression-free survival was 26 months (range 9-42 months). When the patients were divided into two groups according to their alpha fetoprotein values, the effects of alpha-fetoprotein on overall survival were statistically significant (P=0.015). When patients were divided into different groups according to the number of tumors, a significant difference was found between the groups in terms of overall survival and progression-free survival (P=0.01, P=0.005, respectively). Major complication after microwave ablation was detected in 1 patient (0.01%). Conclusion: Microwave ablation is an effective and safe treatment method for hepatocellular carcinoma. The change in alpha-fetoproteion values during follow-up is an strong indicator for the effectiveness of microwave ablation. The number of tumors is an important criterion in patient selection.