Narsisizm, duygusal zeka ve manipülatif iletişim tarzının somatizasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of narcisism, emotional intelligence and manipulative communication style on somatization
- Tez No: 824191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı narsisizm, duygusal zekâ ve manipülatif iletişim tarzının somatizasyon ile ilişkisini ve somatizasyon üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya 18-65 yaş arasında 188'i kadın ve 127'si erkek olmak üzere toplam 315 kişi katılmıştır. Çalışmada Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği, Kişilerarası İletişim Tarzları Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri, Kısa Semptom Envanteri, Demografik Bilgi Formu ve Deprem İndeksi Formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Somatizasyon puanlarının demografik değişken kategorileri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için Bağımsız Örnek t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA) yapılmıştır. Sonuçlara göre somatizasyon puanlarının cinsiyet ve eğitim düzeyi kategorileri açısından farklılaştığı görülmüştür. Somatizasyon puanlarının bağımsız değişkenlerin düşük ve yüksek puan grupları arasında farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için Bağımsız Örnek t-Testi yapılmış ve narsisizm, kırılgan narsisizm, büyüklenmeci narsisizm ve manipülatif iletişim tarzı düşük ve yüksek puan grupları arasında somatizasyon puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Narsisizm, duygusal zekâ ve manipülatif iletişim tarzının somatizasyonla ilişkisini incelemek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmış ve narsisizm ve manipülatif tarzın somatizasyonla pozitif yönlü ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Narsisizm, duygusal zekâ ve manipülatif iletişim tarzının somatizasyon üzerindeki etkisini incelemek için Stepwise yöntemi ile Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmış ve sadece narsisizmin somatizasyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between narcissism, emotional intelligence and manipulative communication style with somatization and its effect on somatization. A total of 315 people, 188 women and 127 men, between the ages of 18-65 participated in the study. Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, Interpersonal Communication Styles Scale, Pathological Narcissism Inventory, Brief Symptom Inventory, Demographic Information Form and Earthquake Index Form were used in the study. SPSS 22.0 program was used for the analysis of the data obtained from the scales. Independent Sample t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to examine whether somatization scores differed in terms of demographic variable categories. According to the results, it was observed that somatization scores differed in terms of gender and education level categories. In order to examine whether somatization scores differ between low and high score groups of independent variables, the Independent Sample t-Test was performed and it was concluded that somatization scores differed significantly between low and high score groups of narcissism, fragile narcissism, grandiose narcissism and manipulative communication style. Pearson Correlation Analysis was performed to examine the relationship between narcissism, emotional intelligence and manipulative communication style with somatization and it was observed that narcissism and manipulative style were positively corelated to somatization. In order to examine the effect of narcissism, emotional intelligence and manipulative communication style on somatization, Multiple Linear Regression Analysis was performed with the Stepwise method and it was observed that only narcissism had a statistically significant effect on somatization. The information obtained as a result of the research was discussed in the light of literature.