İskenderun Körfezi Jeofizik Verilerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of Iskenderun Bay Geophysical Data.
- Tez No: 824193
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ORBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı bölgee manyetik anomalilere neden olan kütlelerin ortalaam deriniklerinin saptanmasıdır. Bu amaçla M.T.A. tarafından yapılan İskenderun Körfezi'nin havadan manyetik haritası ve T.P.A.O. tarafından yapılan sismik etüdlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu çalışmada, önce İskenderun Körfezi'nin havadan mayetik haritası sekiz bölgeye ayrılmış ve bu bölgelere ilk olarak bölgesel (rejyonal ve yerel (rezidüel) anomalilerin ayrımı için trend analizi uygulanmıştır. Daha sonra iki boyutlu Fourier spekturum analizi ve güç spekturumu uygulanarak manyetik anomalilere nedne olan kütlelerin ortalama derinlikleri hesaplanmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, T.P.A.O. tarafından İskenderun Körfezi'nin petrol olanaklarının araştırılması amacıyla alınan sismik kestilerden İskenderun Körfezi içine rastlayan yedi adedi üzerinde çalışılmıştır. Çalışılan bu kesitlerde İskenderun Körfezi sismik yorumcuları tarafından belirlenen pre-Miyosen yaşlı tabanın derinliğinin saptanması amacıyla bölgenin ortalama hız eğrisi ve sonik log yardımıyla elde edilmiş ve buradan da söz konusu tabanın derinliği her bir profil için saptanmıştır. Ayrıca İskenderun Körfezi havadan manyetik haritasında yukarıda belitrilen sismik kesitlerin doğrultularında yedi adet profil alınmıştır. Bu profillere tek boyutlu Fourier spekturum analizi ve güç spekturumu uygulanmış olup her bir profil için anomliye neden olan kütlelerin ortalama derinlikleri saptanmıştır. Bunun yanı sıra aynı profillerde Talwani yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the average depths of the masses causing magnetic anomalies in the region. For this purpose, the aerial magnetic map of Iskenderun Bay made by M.T.A. and the data obtained from seismic surveys made by T.P.A.O. were used. In this study, firstly, the airborne magnetic map of Iskenderun Bay was divided into eight regions and trend analysis was applied to these regions to distinguish between regional (regional) and local (residual) anomalies. Then, two-dimensional Fourier spectrum analysis and power spectrum were applied to calculate the average depths of the masses causing the magnetic anomalies. As mentioned above, seven of the seismic sections acquired by T.P.A.O. for the purpose of investigating the petroleum prospects of Iskenderun Bay were studied in Iskenderun Bay. In order to determine the depth of the pre-Miocene aged basement identified by the seismic interpreters of Iskenderun Bay in these sections, the average velocity curve of the region and the sonic log were obtained and the depth of the basement was determined for each profile. In addition, seven profiles were taken in the airborne magnetic map of Iskenderun Bay in the directions of the seismic sections mentioned above. One-dimensional Fourier spectrum analysis and power spectrum were applied to these profiles and the average depths of the anomalous masses were determined for each profile. In addition, Talwani y