Gebe kadınların doğum şekli tercihi ve bunları etkileyen faktörlerin irdelenmesi
Evaluation the birth type preferences of the pregnant and the factors affecting the preferences
  1. Tez No: 824199
  2. Yazar: CEMİL IŞIK SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ajinal doğum milyonlarca yıldır insanların kullandıkları bir doğum yöntemidir. Genellikle kadın vücudunun fizyolojik yapısı vajinal doğum için uygundur. Yeterli destek ve uygun müdahale ile doğum eylemi başarılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Ancak bazı durumlarda vajinal doğum gerçekleşememekte ya da anne veya bebek açısından vajinal doğum süreci riskli olabilmektedir. Bu durum da bebeğin sezaryen yöntemi ile doğurtulması gerekmektedir. Günümüzde sezaryen operasyonunun daha güvenli hale gelmesiyle sezaryen doğum, normal spontan vajinal doğuma göre tüm dünyada hem hekimler hem de anne adayları tarafından çeşitli sebeplerle tercih edilmesi nedeniyle artış göstermektedir. Doğum olayı kadını gerek gebelik, gerekse doğum ve doğum sonu dönemde pek çok riskle karşı karşıya bırakabilecek bir süreçtir. Bu süreçte karar verilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi kadının doğum şeklidir. Kadınlar doğum şekline karar verirken birçok faktörden etkilenebilirler, fakat önemli olan doğru kaynaklar tarafından, yeterli düzeyde bilgilendirilerek, uygun doğum şekline yönlendirilmeleri ve doğum eyleminin sağlıklı bir anne ve bebekle sonuçlanmasıdır. Bu araştırmadan çıkacak sonuçlarla sezaryen oranlarının yükselişinin engellenmesi için gebe kadınların sezaryen ve normal vajinal doğuma karşı bakışlarını irdelemek ve yeni sağlık stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçladık. Bu konuda çoğu sağlık personeli ve aile hekimlerine önemli görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaginal birth is a method of delivery used by human beings for millions of years. Generally, the physiological structure of the female body is suitable for vaginal delivery. With adequate support and appropriate intervention labor is realized successfully. However, in some cases, vaginal delivery can't take place, or the process of vaginal birth hold srisk for mother and baby. In this case, the baby must be delivered by cesarean method. Nowadays, cesarean delivery choise has increased becouse of more safety. Delivery is a process that faces many risks both during pregnancy, childbirth and the postpartum period as well as. One of the important issues to be decided in this process is a form of woman's birth. Women are affected by many factors in deciding the shape of birth, but by the important thing is , beeing sufficiently informed, have appropriate guidance on the shape of the birth or labor, gives the result of a healthy mother and baby. In this study we aimed to research the causes of inceased caesarean rates and to analise the solutions, again to research pregnant weman's gaze towards caesarean section and vaginal delivery and to contribute to develop new health strategies about this. Most health care providers and family physicians have an important role in this regard.