Finite element analysis of orthogonal metal cutting operations
- Tez No: 82423
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
oz DİK METAL KESME OPERASYONLARININ SONLU ELAMANLAR YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Mustafa USTA Doktora, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. S. Engin KILIÇ Ocak 1999, 236 sayfa Bu çalışmada, ortogonal metal kesme operasyonlarının ticari yazılım sonlu elemanlar yöntemi MARC kullanılarak talaş oluşum sürecindeki analizi yapılmıştır. Modellemede MARC 'in yeniden ağ yapma ve kullanıcı alt programlan gibi olanaklarından faydalanılmıştır. Özellikle talaş oluşumu gözlenmiş, mesafe ve toplam şekil değiştirmeyi esas alan ayrılma kriterleri kullanılmış ve mukayesesi yapılmıştır. Gerçek sürtünme şartlan sonlu elemanlar modeline ilk olarak bu çalışmada uygulanmıştır. Modellerde rijit plastic ve elastik-plastik malzeme modeli kullanılmıştır. Talaş malzemesinde ve iş parçasında ki şekil değiştirmeler analiz edilmiştir. Kalem kesme yüzeyinde ki sürtünme katsayısının, yaklaşım açısının ve iş parçası akma dayanımının talaşın şekil değişimine etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen program sonuçlan deneylerle desteklenmiştir. Bu deneyler özellikle kalemin köşe yançapı 0.0, 0.1 ve 0.5 mm olacak şekilde Alcad 2024-T4 alüminyum ve AISI 1020 çelik malzemeler kullanılmıştır. Deneylerde yaklaşım açısı, boşluk açısı, kalem malzemeleri ve kesme hızı gibi diğer değişkenler sabit tutulmuştur. Modellerden elde edilen sonçlann deney sonuçlan ile uyum içinde olduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Talaş Kaldırma, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Dik kesme 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINITE ELEMENT ANALYSIS OF ORTHOGONAL METAL CUTTING OPERATIONS Mustafa USTA Ph.D., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. S. Engin KILIÇ January 1999, 236 pages The simulation of the orthogonal metal cutting operations has been analyzed by using commercial finite element method MARC at the transient stage of the chip formation. The features of MARC such as rezoning and user subroutines were used in the simulation. The occurrence of the chip was especially observed and simulated using the separation criteria based on displacement and total plastic strain. This separation criteria have been compared with each other. The realistic frictional boundary conditions were applied first to the finite element simulation in this study. The rigid-plastic and elastic-plastic material model were used. The effect of frictional condition on the rake face of the cutter on the deformation of the chip material were studied for different coefficient of shear friction. And the effects of rake angle and the material yield strength were analyzed. The simulation results are supported by experiments which were performed at very slow cutting speed. These experiments were performed for three different edge radius of the cutter, sharp edge, 0.1 and 0.5 mm. The Alcad 2024-T4 aluminum and AISI 1020 steel material were used in the experiments. Other cutting parameters such as rake angle, clearance angle, workpiece and cutter material were kept constant though the experiments. The simulation results were in good agreement with the experimental results performed during this study with the experiments performed by the other researchers. Keywords : Metal Cutting, Orthogonal, Chip Formation, Finite Element