Mersin ili yazlık kabak (Cucurbita pepo l.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the production and quality characteristics of summer (Cucurbita pepo L.) varieties in Mersin
  1. Tez No: 824287
  2. Yazar: MEHMET CAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma 2022 yılının ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Mersin ili Tarsus ilçesinde yapılan sakız kabağı yetiştiriciliğinde hibrit (Alba F1, Amelthee F1, Hadra F1, Vildan F1, Hürrem F1) ve standart (Pelin, Nazlı, Siyah kabak elite, Eskenderany, White bush) çeşitlerin verim ve kalite yönünden performanslarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Meyve eni, boyu, bitki başına düşen meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, verim, pH değeri, EC değeri, SÇKM miktarı, TA miktarı, meyve eti sertliği, meyve yaş ve kuru ağırlık ve meyve renk ölçümleri yapılmıştır. Meyve boyu ve SÇKM değeri bakımından hibrit çeşitlerde 'Hürrem F1' çeşidi, standart çeşitlerde 'Pelin' ve 'Siyah kabak elite' çeşitlerinin daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir. Meyve eni ve ortalama meyve ağırlığı bakımından hibrit çeşitlerde 'Hadra F1' çeşidi, standart çeşitlerde 'Pelin' çeşidi en iyi sonucu vermiştir. Meyve yaş ağırlığında hibrit çeşitlerde 'Hadra F1' çeşidi, kuru ağırlıkta ise 'Vildan F1' çeşidinin, yaş ve kuru ağırlık değerlerinde standart çeşitlerde 'Siyah kabak elite' çeşidinin daha başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Bitki başına düşen meyve sayısı ve meyve verimi bakımından hibrit çeşitlerde 'Vildan F1' çeşidi, standart çeşitlerde ise 'Pelin' çeşidinin daha başarılı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, hibrit çeşitlerden 'Hadra F1' ve 'Vildan F1' çeşitleri, standart çeşitlerden ise 'Pelin' ve 'Siyah kabak elite' çeşitlerinin en başarılı çeşitler olduğu belirlenmiştir. Genel olarak Mersin ili sakız kabağı yetiştiriciliği için ilkbahar dönemi ve hibrit çeşit kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performance of the hybrid (Alba F1, Amelthee F1, Hadra F1, Vildan F1, Hürrem F1) ve standard (Pelin, Nazlı, Siyah kabak elite, Eskenderany, White bush) varieties in squash cultivation in Tarsus, Mersin in the spring and autumn periods of 2022, in terms of yield and qualty. Fruit width, length, number of fruit per plant, average fruit weight, yield, pH value, EC value, total soluble solid content (TSS) amount, titratable acid (TA) amount, fruit flesh firmness, fruit fresh and dry weight and fruit color measurements were made. It was determined that 'Hürrem F1' cultivar in hybrid cultivars, 'Pelin' and 'Siyah kabak elite' cultivars in standard cultivars gave better results in terms of fruit size and TSS value. In terms of fruit width and average fruit weight, 'Hadra F1' cultivar in hybrid cultivars and 'Pelin' cultivar in standard cultivars gave the best results. It was determined that 'Hadra F1' variety in hybrid cultivars in fruit fresh weight, 'Vildan F1' variety in dry weight, and 'Siyah kabak elite' variety in standard varieties in fresh and dry weight values were found to give more successful results. In terms of number of fruit per plant and fruit yield, it was determined that 'Vildan F1' cultivar in hybrid cultivars and 'Pelin' cultivar in standard cultivars were more successful. As a result, it was determined that 'Hadra F1' and 'Vildan F1' cultivars from hybrid cultivars and 'Pelin' and 'Siyah kabak elite' cultivars from standard cultivars were the most successful cultivars. In general, spring season and hybrid varieties are recommended for squash cultivation in Mersin province.