Myozin hafif zincir kinaz inhibitörü (ML7) yüklü polimerik nanofiber formülasyonların miyometriyum kasılmasına etkisi
The effect of myosin light chain kinase inhibitor (ML7) loaded polymeric nanofiber formulations on myometrial contraction
  1. Tez No: 824286
  2. Yazar: YETKİN KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında amaç erken doğumun önlenmesinde etkili olabilecek nano tabanlı kontrol edilebilir bir ilaç taşıma ve salım sisteminin tasarımı, formülasyonu ve in-vitro etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla termde sezaryen ile doğum yapan gebe kadınlardan (n=10) alınan uterus dokusu kullanarak kalsiyum kanal blokörü (nifedipin) ve myozin hafif zincir kinaz inhibitörü (ML7) yüklü nanofiberlerin spontan ve uyarılmış miyometriyum kasılmaları üzerindeki etkisine bakıldı. PLGA polimeri ile elektroeğirme yöntemi kullanılarak nifedipin ve ML7 yüklü anofiberler hazırlandı; Grup I kontrol; Grup II ilaçsız nanofiber; Grup III Nifedipin (10-5M); Grup IV ML7 (3x10-5M); Grup V ML7 (3x10-5M) ve Nifedipin (10-5M); Grup VI ML7 (3x10-5M) ve Nifedipin (3x10-5M); Grup VII ML7 (3x10-5M) ve Nifedipin (10-4 M). Termde uterus örneklerinden hazırlanan miyometriyum şeritlerine (3x10 mm) anofiberler uygulandı ve in-vitro organ banyosuna yerleştirildi. Şeritlerin spontan, KCl (120 mM) ve kümülatif oksitosin (10-11-10-5 M) ile uyarılmış kasılmaları kaydedildi. Kasılma genlikleri şerit ağırlığı ve KCl ile uyarılmış kasılma ile normalize edildi, kasılma sıklığı ve eğri altında kalan alan ölçüldü. Veriler SPSS istatistik programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and formulate a nano-based controllable drug delivery and release system and to investigate its' in-vitro effectiveness for preventing premature birth. The effect of nanofibers loaded with calcium channel blocker (nifedipine) and myosin light chain kinase inhibitor (ML7) on spontaneous and stimulated myometrial contractions was investigated using uterine tissue obtained from pregnant women (n= 10) who gave birth by cesarean section at term. Nifedipine and ML7 loaded nanofibers were prepared using the electrospinning method with PLGA polymer. The prepared polymers were, Group I: Control; Group II: Drug-free nanofiber; Group III: Nifedipine (10-5M); Group IV: ML7 (3x10-5 M); Group V: ML7 (3x10-5 M) and Nifedipine (10-5 M); Group VI: ML7 (3x10-5 M) and Nifedipine (3x10-5 M); Group VII: ML7 (3x10-5 M) and Nifedipine (10-4 M) loaded nanofibers. Nanofibers were applied to the myometrium strips (3x10 mm) prepared from the term uterine tissue samples and placed in an in-vitro organ bath. Spontaneous, KCl (120 mM), and cumulative oxytocin (10-11-10-5 M) evoked contractions were recorded. Contraction amplitudes were normalized by strip weight and KCl-stimulated contraction, and contraction frequency and area under the curve were measured. The data were evaluated by the SPSS statistical program.